Gyereknevelés nehézségei

Mit tehetnek a szülők annak érdekében, hogy gyermekeik boldog és független személyiségekké fejlődjenek?

A gyermekkor a legértékesebb időszak az ember életében. Ez az az időszak, amikor felfedezzük és megismerjük a körülöttünk lévő világot. Ez az az időszak, amikor a személyiségünk, a jellemünk és a képességeink formálódnak.

Életünknek ebben az időszakában számos kihívással találkozunk. Sok nehézséggel és problémával, valamint sikerekkel és örömökkel kell szembenéznünk. A szülők felelőssége óriási, mivel segíteniük kell a gyermekeiknek eligazodni ezekben a kihívásokban, építeniük kell a jellemüket, hogy egészséges egyéniségekké válhassanak, akik pozitívan járulhatnak hozzá a társadalomhoz.

Napjaink kihívásai a gyereknevelésben 

A gyermeknevelés új korszakát éljük. Azokból az időkből, amikor azt mondogatták, hogy a gyerekek nem tehetnek semmi rosszat, eljutottunk a mai “helikopteres” szemlélethez, amelyben a szülők a gyerekek felett lebegnek, és megpróbálják őket megvédeni minden nehézségtől. Az inga olyannyira a másik irányba lendült, hogy ma már olyan gyerekek generációja nő fel, akik nem tudnak megbirkózni egyedül a nehézségekkel.

A gyermeknevelés nehéz feladat. Sok szülő kudarcot és bűntudatot érez, hogy nem sikerül gyermekét a helyes útra terelni. Meg kell azonban értenünk, hogy minden gyermek más és ily módon más szükségletei vannak. Egyes gyerekeknek például több figyelemre van szükségük, míg mások ragaszkodóbbak. 

Folyamatosan riasztó statisztikai adatok látnak napvilágot a gyerekekkel és nevelésükkel kapcsolatban. Manapság egyre gyakrabban lehet azt hallani, hogy valamilyen mentális problémával küzdenek már a legkisebbek is. Hallottad már, hogy:

  • a szakemberek az ADH 43%-os emelkedését figyelték meg?
  • a tinédzserkori depresszió 37%-os emelkedésének lehetünk tanúi?
  • a 10 és 14 éves kor közötti gyermekek körében egészen elképesztően 200%-os emelkedés figyelhető meg az öngyilkossági rátát illetően?

A probléma gyökerét az jelentheti, hogy a mai gyerekeket túlstimulálják és túlajándékozzák anyagi dolgokkal a környezetük. Mindezzel megfosztják őket az egészséges gyermekkortól és fejlődéstől, amelyhez nagyban hozzátartozik:

  • érzelmileg elérhető szülők
  • pontosan meghatározott határok
  • kijelölt felelősségek
  • kiegyensúlyozott táplálkozás és elegendő alvás
  • sok mozgás, főleg a szabadban
  • kreatív játékok, társas interakciók, játéklehetőségek és terek az unalom elűzésére.

A gyermekek egészséges fejlődését a szakemberek szerint nagyban hátráltatják:

  • digitális figyelemzavaros szülők
  • túlságosan kényeztető és sok mindent megengedő szülők, akik hagyják, hogy a gyerekek irányítsák a világot és ők hozzák a szabályokat is
  • annak az érzésnek a kifejlődése, hogy mindent megérdemelnek a gyerekek anélkül, hogy kiérdemelnék vagy felelősségel tartoznának érte
  • kiegyensúlyozatlan táplálkozás és a kevés alvás
  • ülő életmód
  • végtelen stimuláció, un. technikai dadusok, és unalmas pillanatok hiánya.

Megfigyelhető, hogy a gyermekek manapság egyre lázadóbbak és engedetlenebbek. Ennek a jelenségnek az okát nem nehéz feltárni. Olyan világban élünk, ahol az anyagiasság és a fogyasztás állandóan napirenden van. Gyermekeket sokan abban a felfogásban nevelik, hogy ha van pénzük, akkor bármit megvehetnek, amit csak akarnak. Így ők nem tudják, hogyan kell keményen dolgozni, és egyáltalán nem hisznek a pénz értékében. Azt hiszik, hogy a pénzzel bármit megvehetnek maguknak.

A szülőknek érdemes lenne végre abbahagyniuk azt is, hogy mindent ezüsttálcán kapjanak meg a gyerekek, csak mert kérnek valamit, mivel már korán meg kell tanulniuk, hogyan kell kezelniük a csalódást. Fontos, hogy megértsék, a kívánságaik talán soha nem válnak valóra, ezért folyamatosan arra kell törekedniük, hogy a legtöbbet és legjobbat hozzák ki magukból.

Vissza az alapokhoz

Az egyetlen kiútnak a szülők számára az tűnik, ha már korán belenevelik gyermekeikbe a jó értékeket, hogy ezek az életük részévé váljanak, és segítsék őket abban, hogy boldog és tartalmas életet éljenek.

Mindehhez fel kell ébredniük, és vissza kell térniük az alapokhoz. A család alapjairól beszélünk – a szeretet megosztásáról és az egymásról való gondoskodás fontosságáról. Sokan annyira elfoglaltak, hogy elfelejtik, mi a fontos az életben: a család, a barátok és ami a legfontosabb, a gyermekek.

A nehéz pillanatokban arra kell emlékezni, hogy senki sem mondta, hogy könnyű szülőnek lenni, de nem lehetetlen küldetés. Mindenki képes rá, hogy megfelelő úton terelje gyermekét, csak ki kell hozzá mozdulni a komfortzónából, ami az a bizonyos kényelmi zóna, melybe könnyen bele lehet ragadni és elhárítani az új kihívásokat. Egy kis kreativitással mindenki csodákra lehet képes és még csak nem is kell ezerfelé szakadnia. 

Mindannyian tudjuk, hogy azok a gyerekek, akiket szeretnek, akikről gondoskodnak, és akiket megtanítanak arra, hogyan kell szeretni és gondoskodni másokról, jobban boldogulnak az életben, mint azok, akiket nem.

Itt az ideje hátralépni egyet, és átgondolni, mit tehetnek másképp a szülők, hogy gyermekeik boldogan, egészségesen nőjenek fel, és készen álljanak bármire, amit az élet eléjük vet.

Mire van szüksége egy gyereknek manapság?

Legtöbben úgy gondolják, tudják mire van szükségük a gyerekeiknek, de a világ mára sokat változott. Már nem csak az anyagiak biztosításáról van szó. A kapcsolatok is fontosak! A család szeme előtt kell, hogy lebegjen: amíg a legjobbat próbáljuk kihozni magunkból és feltétel nélkül szeretjük egymást, addig minden a helyére kerül!

A gyerekeknek mindennél nagyobb szükségük van szeretetre, ragaszkodásra és megértésre. Ennek fényében a szülőknek olyan környezetet kell teremteniük, ahol a csemeték biztonságban érezhetik magukat, hogy szabadon kifejezhessék magukat anélkül, hogy attól kellene tartaniuk, mások elítélik vagy kinevetik őket. Emellett elegendő időt kell biztosítaniuk számukra, amit úgy tölthetnek el szüleikkel, hogy ne zavarják meg őket telefonhívások, tévézés vagy bármilyen más zavaró tényező, amely távol tarthatja őket a szüleik társaságától.

Több ezer könyvet írtak már a témáról, de ezek egy dologban mind egyetértenek: a gyermekeknek életük kezdetétől fogva szeretetre és figyelemre van szükségük, ezek a legfontosabb tényezők a sikeres szülői nevelésben. Tehát manapság szükségük van:

1. Szeretet: szeretet a szüleiktől, szeretet a tanáraiktól, szeretet a barátaiktól, tulajdonképpen mindenkitől, aki törődik velük.

2. Figyelem: a gyerekeknek olyan ember figyelmére van szükségük, aki hajlandó meghallgatni őket és megérteni, hogy min mennek keresztül.

3. Útmutatás: a gyerekeknek szükségük van útmutatásra valakitől, aki megmutatja nekik, mi a helyes és mi a helytelen az életben, aki átvezeti őket a nehéz időkön.

4. Fegyelem: a fegyelem nagyon fontos a gyermek fejlődése szempontjából. Megtanítja őket arra, hogyan viselkedjenek helyesen a társadalomban, hogyan tiszteljenek másokat, hogyan vállaljanak felelősséget a tetteikért.

Mit tehetnek a szülők annak érdekében, hogy gyermekeik boldog és független személyiségekké fejlődjenek?

Az első és legfontosabb dolog a szülők számára, hogy figyelmesen meghallgassák, amit a gyermekük mond. Igyekezniük kell minél jobban megérteni a gyermekük álláspontját, és kerülni a kioktatást vagy a szidást olyan dolgokért, amelyek nem az ő hatáskörükbe tartoznak. Ehelyett támogatást kell nyújtaniuk, segíteniük kell nekik megoldást találni a problémákra, és teret kell adniuk az önkifejezésnek.

Biztonságérzet a világban

A gyerekeknek biztonságban és védve kell érezniük magukat ahhoz, hogy boldogulni tudjanak. Ezt úgy érhetik el a szülők, ha megadják nekik mindazt a szeretetet és ragaszkodást, amire szükségük van, ha gondoskodnak arról, hogy eleget aludjanak, jól táplálkozzanak, ha sok játéklehetőséget teremtenek a számukra, hogy kapcsolatba kerülhessenek más, velük egykorú gyerekekkel, és egészséges kapcsolatokat alakíthassanak ki velük. A biztonságérzetet az adja meg, hogy tudják, a szüleik mindig ott lesznek mellettük, bármi történjék is az életben. Mindez abból a tudatból fakad a fejükben, hogy a szüleik feltétel nélkül szeretik őket, és csak a legjobbat akarják nekik.

Tippek és ötletek szülők számára

  • “Állíts fel határokat, és ne feledd, hogy te vagy a hajó kapitánya. A gyerekeid nagyobb biztonságban érzik magukat, ha tudják, hogy a kormány irányítása alatt áll.
  • Kiegyensúlyozott életmódot kínálj a gyerekeknek, ami tele van azzal, amire a gyerekeknek szüksége van, nem csak azzal, amire vágynak. Ne félj nemet mondani a gyerekeidnek, ha nem az, amire szükségük van.
  • Tápláló ételt biztosítani és korlátozni a gyors ételeket.
  • Naponta legalább egy órát tölts a szabadban olyan tevékenységek végzésével, mint például: kerékpározás, túrázás, horgászat, madár/rovar figyelés
  • Élvezd a mindennapi családi vacsorát anélkül, hogy okostelefonok vagy technológia elvonná a figyelmüket.
  • Társasjátékozz családként
  • Vonjátok be gyermekeiteket életkoruktól függően egy feladatba vagy háztartási feladatba (ruha hajtogatás, játék rendrakás, ruha felakasztás, étel kicsomagolás, asztal megterítés, kutya etetése stb. 
  • Egységes alvási rutin végrehajtása, hogy gyermeke eleget aludjon. Az iskolás korú gyermekek számára még fontosabb lesz a beosztás.
  • Felelősség és önállóság tanítása. Ne óvd őket túlságosan semmilyen frusztrációtól vagy hibától. A tévedés segít nekik ellenálló képességet kialakítani és megtanulni legyőzni az élet kihívásait.
  • Ne pakold meg a gyerekeid hátizsákját, ne cipeld a hátizsákjaikat, ne vedd el a feladatot, amit elfelejtettek, ne hámozd meg a banánjaikat, ne hámozzátok meg a narancsot, ha ők maguk is megtehetik (4-5 évesek). Ahelyett, hogy odaadnád nekik a halat, mutasd meg nekik, hogyan kell horgászni
  • Tanítsd meg őket várni és késleltetni a kielégülést.
  • Adj lehetőséget az “unalomra”, mert az unalom az a pillanat, amikor felébred a kreativitás. Ne érezd magad felelősnek azért, hogy mindig szórakoztasd a gyerekeket.
  • Ne használd a technológiát unalom ellenszerként, és ne is kínáld az inaktivitás első másodpercében.
  • Kerüljük a technológia használatát étkezéseknél, autóban, éttermekben, bevásárlóközpontokban. Használd ezeket a pillanatokat lehetőségként a szocializálódásra, így képezd az agyukat, hogy működjenek, amikor “unalomban” vannak.
  • Segíts nekik létrehozni egy „Unalompalackot” tevékenységötletekkel, amikor unatkoznak.
  • Légy érzelmileg elérhető a gyerekekkel való kapcsolattartásra, és tanítsd meg nekik az önszabályozást és a szociális készségeket.
  •  Kapcsold ki a telefonokat éjszaka, amikor a gyerekeknek le kell feküdniük, hogy elkerüljék a digitális figyelemelterelést.
  • Legyél érzelmi szabályozója vagy edzője a gyermekeidnek. Tanítsd meg nekik, hogyan ismerjék fel és kezeljék saját frusztrációikat és dühüket.
  • Tanítsd meg nekik az alap “Varázsszavakat” mint pl. a  kérlek, köszönöm, az üdvözlést, felváltva vegyenek, osszák meg anélkül, hogy semmi nélkül maradnának, ismerjék fel a hibát és kérjenek bocsánatot, mintaképe legyen mindezeknek az értékeknek.
  • Kapcsolódj érzelmileg – mosolyogj, ölelj, csókolj, csiklandozz, olvass, táncolj, ugrálj, játssz vagy bújj hozzájuk.”

Szülői bűntudat és aggódás

Ugyanakkor a szülői munka nehéz feladat. Felelősnek lenni egy gyermek jellemének formálásáért és az életen át való vezetéséért kőkemény feladat. Azonban a gyermekneveléssel járó nyomás néha bűntudathoz vezethet, különösen, ha úgy gondolja a szülő, hogy elrontotta a nevelést. 

Időnként normális, ha a szülők úgy érzik, “cserbenhagyták” a gyermekeiket azzal, hogy nem adtak meg nekik mindent, amire szükségük volt, vagy amit szerettek volna az iskolában illetve azon túl. Ilyen érzések közepette támogatni kell a szülőt és emlékeztetni rá, hogy ő sem tökéletes, és a gyermeke sem az. Nem baj, ha hibázik – csak tanulnia kell belőle, így legközelebb jobban tudja csinálni!

Szülők gyakran túl sokat aggódnak:

  • Nem akarják, hogy a gyermekük lemaradjon az iskolában az osztálytársakhoz képest. Azt akarják, hogy sikeres legyen, és felkészüljön egy fényes jövőre.
  • Mivel a gyermekek jelentik a jövőnket, ezért minden lehetőséget meg kell adnunk nekik a sikerhez.
  • Aggódnak amiatt, hogy a gyerekeknek nem lesznek olyan lehetőségeik, mint az előző generációknak. Manapság sok kihívással kell szembenézniük a gyerkőcöknek: technológia, stressz, csoportnyomás, zaklatás és még sok más, még folytathatnánk a sort.

A szeretet hajtja a munkánkat

Szülőként mindannyian a legjobbat akarjuk a gyermekeinknek, de néha nem tudjuk, hogyan segítsünk nekik átjutni a nehéz időkön. Éppen ezért mi, a Nubium Parkban a szülők és a gyermekek fejlődésének segítésére összpontosítunk, mert hiszünk a szeretet erejében és abban, hogy néha bátorítanunk kell a szülőket, jól nevelik gyermekeiket. Emellett ötleteket adunk nekik, hogyan segíthetik legjobban gyermekeiket.

Egy szülőnek nem könnyű lépést tartani a mai élet gyors tempójával. A sok zavaró tényező és nyomás miatt nehéz lehet megtalálni a szükséges időt és energiát ahhoz, hogy a gyermek sikeres legyen az életben. Ezért tartjuk fontosnak, hogy a szülők megismerjenek minél több lehetőséget, amelyekkel segíthetik gyermekeik fejlődését.

A folyamatos fejlődés és tanulás 

fontos szerepet játszik az életünkben azáltal, hogy fejleszti gondolkodási képességünket, problémamegoldó készségünket, kritikai gondolkodási készségünket, döntéshozatali készségünket. Segítenek abban is, hogy javítsuk kommunikációs és szociális készségeinket, amelyek nagyon fontosak az életben való boldoguláshoz.

Úgy gondoljuk, a gyermek fejlesztésének első lépése az erősségeinek a megértése. A következő lépés az, hogy segítsünk neki legyőzni a gyengeségeit. 

Sok olyan esetet láttunk, amikor küszködő, zárkózott gyerekek a mi környezetünkben kivirágoztak. Ennek oka az, hogy a Nubium Parkban nem csak a tudományos ismeretek tanítására összpontosítunk, hanem olyan életvezetési készségekre is, mint például, hogyan lehet másokkal kijönni, hogyan lehet barátokat szerezni és hogyan lehet jó vezetőnek lenni.

Természeti értékeink, bolygónk megóvása filozófiánk alapbástyája és programjaink szervezésének vezérfonala. Amellett, hogy mindent megteszünk azért, hogy eseményeink környezetbarátok legyenek, látogatóink ezzel a mentalitással találkoznak és ismerkednek meg, amikor belépnek parkunk  kapuján. Ezzel a plusz adalékkal egészül ki a nálunk szerzett felejthetetlen élmény és egyben lesz mindenkinek útravaló a további életéhez. 

A “bajnok gondolkodásmód”

Egy sportoló odalép a labdához, és hatalmas gólt lő. Vagy egy zenész hibátlan szólót ad elő, és megnyeri az első díjat egy versenyen. Vagy egy orvos sikeresen bemutatkozik a befektetők előtt, és pénzt gyűjt a kórházának.

Mi különbözteti meg őket a többi embertől? 

Egy dolog közös a történetek szereplőiben: hisznek abban, hogy képesek rá. Rendíthetetlenül hisznek abban, hogy sikerrel járnak, bármi is történik körülöttük. Nem számít, ha mások nem hisznek bennük – csak az számít, hogy ők maguk hisznek önmagukban.

Ezt nevezzük “bajnok gondolkodásmódnak”: amikor nyomás alatt is a legjobb teljesítményt tudják nyújtani, függetlenül a körülményektől, és ez különbözteti meg az elit teljesítményt nyújtókat mindenki mástól. A Nubium Parkban hiszünk a bajnok gondolkodásmód erejében és eszerint szervezzük működésünket, programjainkat, előadásainkat. 

Programok a Nubium Parkban               

Ami a kezedben van csak átmeneti. Amit a lelkedben hordozol, végtelen.” 

Olyan programokkal várjuk a hozzánk érkezőket, amelyek feltöltik őket, legyenek azok a legkisebbek vagy már nyugdíjasok. Halastavaink adottságainak köszönhetően a pihenés és az energiatartalékok mozgósítása szinte garantált. A gazdag programkínálatunkban a szórakozásnak, kikapcsolódásnak teret adó lehetőségek (sütögetések, bográcsozás, horgászat) úgyanúgy megtalálhatók, mint a tanulási célú események (mesefoglalkozások, önismereti előadások, jobb agyféltekés rajzolás, madárles, vagy ismerkedés a gyógynövényekkel…). 

Nubium Park koncepció

Kint a természetben játszva lenni, de fejlődni is egyben.

Kiegészíteni az iskolai programokat, tudás építése- tehát ”építkezés“ a kulcs.

Az építkezés lényege pedig a stabil alapok.

Mire lesz hozzá szükséged?

Kreativitás, idő, türelem, kitartás, fontos tápanyagok, erő, önbizalom, mozgás, friss levegő, szeretet és a végeredmény nem marad el.

Mert mi tudjuk… felelősséggel tartozunk azért, hogy gyermekeinket a lehető legjobb módon neveljük.

 A jövő az övék, és rajtunk múlik, hogy fényes jövő álljon előttük.

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71