Ki vagyok én?… azaz a személyiségünk nyomában

Hajnali köd, reggeli szél,

Lassan az ég gazdát cserél,

Felkel a nap, zavar a fény.

Maradok itt, de ki vagyok én?”

– Esti Kornél

Ki vagyok én? Ezt a kérdést mindenki felteszi magának legalább egyszer az életében. Ez az egyik legfontosabb, egyúttal az egyik legnehezebben megválaszolható kérdés, mellyel próbára tehetjük önismeretünket. Ugyanakkor emberré tesz minket, hozzánk tartozik az, hogy kíváncsiak vagyunk arra, hogyan lettünk azok, akik vagyunk.

Ahogy idősebbé válunk, és egyre többet kezdünk megérteni a körülöttünk lévő világból, elkezdünk azon gondolkodni, hogy vajon van-e mód arra, hogy erre a kérdésre választ kapjunk. Sok szempontból mindez lehetetlen feladatnak tűnik.

Az alapokig messzire kell visszautaznunk az időben. Mindannyiunknak vannak emlékeink és történeteink az életünk kezdeteiről. Tudjuk szüleink nevét, azt, hogy hol születtek, és hogy mivel foglalkoztak. Talán még a születésnapjukat vagy az évfordulójukat is képesek vagyunk bizonyos pontossággal felidézni. Ezek az emlékek mégsem elegendőek ahhoz, hogy megválaszoljuk ezt a sokaknak fejtörést okozó kérdést.

Dilemmák a kérdés körül

Aztán a nap végén mégis sikerül valamiféle választ találnunk: A családunk, a barátaink és az élettapasztalataink miatt tudjuk, kik vagyunk.

Tudományos szempontból a válasz még egyszerűbb: mindannyian genetikai kóddal, bizonyos hajlamokkal és tulajdonságokkal születünk, amelyek azzá tesznek minket, akik vagyunk.

De mi van akkor, ha a genetikai kód nem mondja el a teljes történetünket? Mi van, ha vannak más tényezők is, amelyek befolyásolnak minket, és azzá tesznek, akik vagyunk? Ezek a tényezők nem a DNS-ünkben vannak. Ezek külső tényezők, mint például a neveltetésünk vagy a környezetünk ajtókként állnak egymás mellett, arra várva, hogy megnyíljanak és hozzá tegyenek a személyiségünkhöz valamit.

Úgy tűnhet, mintha létezne valamilyen titkos kulcs, amely mindezeket az ajtókat együttesen kinyitja, és megmondja, honnan jöttünk, kik vagyunk.

Aztán rájövünk, hogy nincs ilyen kulcs: nem születünk úgy, hogy bármit is tudunk. Mindent tapasztalat útján tanulunk meg. Azért emlékszünk dolgokra, mert megtörténtek velünk, és mert az agyunkat az összes esemény formálja, ami a múltban történt velünk.

Ez nem azt jelenti, hogy üres lapok vagyunk, akik elvárások és a világról alkotott elképzelések nélkül indulnak neki az életnek, de azt igen, hogy nem ez határozza meg, hogy mi történik velünk, vagy hogy kivé válunk. Ezt nem más, mint a saját döntéseink teszik velünk.

Mert mindaz, amit látunk, hallunk és érzünk, csak egy része annak, akik valójában vagyunk. Nem csak a testünk vagy az elménk, hanem minden, ami velünk kapcsolatos.

nubium-park-programok

Személyiségünk elemei

A Ki vagyon én? kérdést hamarabb sikerül megválaszolni, ha tisztában vagyunk a személyiségünk mögött húzódó összetevőkkel.

Ugyanis a személyiségünk számos elemből áll.

1, Az első elemként említhetjük a temperamentumot, ami a veleszületett jellemünket vagy hajlamunkat jelenti, hogy bizonyos módon viselkedjünk. Mindannyiunknak van egy természetes készsége arra, hogy az adott módon reagáljunk. Ezt úgy is felfoghatjuk, mint a temperamentumos felépítésünket. Egyes emberek „forrófejűbbek”, míg mások „hidegfejűbbek”, és ez az, ami meghatározza a reakcióinkat.

2, A második elem a kultúránk, amely a nyelvünktől kezdve a vallási meggyőződésünkig sok mindenből áll. A kultúra befolyásolja, hogyan gondolkodunk magunkról és másokról a társadalomban, valamint azt, hogyan viselkedünk a körülöttünk lévő világgal szemben, jó vagy rossz értelemben. Fontos, hogy bár a kultúra hatással van arra, hogy egyénként kik vagyunk, de nem határoz meg bennünket. Nevelkedhetünk ugyanabban a kulturális környezetben, mégis nagyon különböző emberek leszünk, különböző személyiséggel, értékekkel és gondolkodásmóddal.

3, A harmadik elem a családi háttér: hol nőttünk fel? Milyen otthoni életet éltünk? Milyenek voltak a legfontosabb kapcsolatok a családban? Ezek mind alakítják, hogy felnőttként kik leszünk.

Mindezek az elemek gyakran láthatatlanok számunkra, mert mélyen beleivódtak viselkedésünkbe és gondolatainkba. De minél többet tudunk magunkról, annál jobban megértjük magunkat és másokat is.

Nem egy, hanem sok minden egyszerre

Így tehát nyugodtan mondhatjuk, hogy nem csak egy dolog vagyunk, hanem sok minden egyszerre.

Van humorérzékünk, vágyunk arra, hogy szeressenek minket, és szükségünk van arra, hogy különlegesnek érezzük magunkat. Vannak törekvéseink és álmaink, amelyek reméljük, hogy egyszer valóra válnak. Vannak reményeink és félelmeink, valamint kétségeink és bizonytalanságaink.

Személyiségünk az összes olyan élettapasztalatunk összetétele, amelyek olyanná formáltak minket, amilyenek ma vagyunk. Úgy is írhatnánk, mint annak „mérőszámát”, hogy hogyan gondolkodunk, érzünk és viselkedünk bizonyos helyzetekben.

Mert tetszik vagy sem, egy egésznek a részei vagyunk, és mint minden résznek, így nekünk is megvannak a magunk egyedi tulajdonságai. Az egész énünk jellegét az határozza meg, ahogyan az összes rész együttesen működik, hogy azzá váljunk, akik vagyunk.

A szakirodalom szerint is a személyiség sok elemből áll, a legfontosabbak a következők:

1, A jellemvonások

2, Az érdeklődési kör

3, A képességek és készségek

4, Szokások, attitűdök és az értékek

Az önismeret

Az önismeret révén hamarabb eljuthatunk a Ki vagyok én? kérdés szövevényes megfejtéséhez. Ahhoz, hogy egészségesek és boldogok legyünk tisztában kell lennünk önmagunkkal. Képessé kell válnunk arra, hogy fel tudjunk tenni magunknak az igazán fontos kérdéseket önmagunkkal és az életünkkel kapcsolatban, mint például: „Mit akarok?” vagy „Hogyan élek?” vagy akár „Mi a célom?”.

Az, ahogyan ezekre a kérdésekre válaszolunk, nagy hatással lehet az életünkre, mind pozitív, mind negatív értelemben. A válaszok, amelyeket adunk, határozzák meg, hogy milyen emberré válunk, valamint azt, hogy mennyi boldogságot élünk meg.

Az önismeret a másokkal való egészséges kapcsolat kialakításához is szükséges. Ha nem ismerjük eléggé önmagunkat, akkor nagyon nehéz másoknak is teljesen megérteni, hogy kik vagyunk és mi motivál bennünket.

Az önismeret utazás önmagunk megismerése felé, hatalmas adag fejlődéssel karöltve.

Az öntudatos személy tisztában van önmagával és környezetével. Tudja, hogy mik a céljai és hogyan érheti el azokat, tudja, hogy mik az erősségei és gyengeségei. Tudja, hogyan érez, és miért érez úgy. Részletesen le tudja írni önmagát, és jól ismeri önmagát mint egész embert. Ki ne vágyna minderre?

nubium-park-bela

Gondolkoztál már azon, hogy mi a célod ezen a bolygón?

Sokan adják azt a feleletet, hogy azért, mert keresnek valamit. Az életcéljuk az, hogy a lehető legteljesebben éljenek, hogy minél boldogabb és teljesebbek legyenek, és hogy pozitív hatást gyakoroljanak a világra.

Másoknak először az jut eszükbe a kérdés hallatán, hogy a céljuk ezen a bolygón az, hogy valamit megváltoztassanak. Hogy a különbség másokhoz képest abban mutatkozik meg, amit tesznek. Ez fogja meghatározni, hogy mennyi boldogságot és békét hoznak a világba, és azt is, hogy mennyi sikert és örömöt érnek el az életükben.

Azt vallják, hogy az életünk körülményeit nem tudjuk irányítani, de azt igen, hogy hogyan reagálunk rájuk. A legfontosabb dolog, amit mindenki megtehet, hogy hisz önmagában. Ha hiszünk magunkban, akkor képesek leszünk legyőzni minden akadályt vagy kihívást, ami az utunkba kerül.

A lényeg

Hinni kell abban, hogy van célunk az életben, annak ellenére, hogy vannak olyan időszakok, amikor nem vagyunk biztosak abban, hogy mik a céljaink, vagy hogy miért vagyunk itt.

Személyiségfejlesztés

Nem túlzás tehát úgy fogalmazni, hogy az ember személyiségét a gének és a környezet kölcsönhatása határozza meg. A környezet biztosítja azokat a tapasztalatokat, amelyek befolyásolják egy személyiség fejlődését.

Magát a személyiségfejlődést számos tényező befolyásolhatja. Az egyes személyiségjegyeket gyakran örököljük a szüleinktől, de a család, a barátok, az iskola, a tanárok és más emberek is befolyásolhatják ezeket, akikkel rendszeresen kapcsolatba kerülünk.

A személyiségfejlődés mindenkinél más és más, mert mindenki más tapasztalatokat szerez élete során. Vannak azonban bizonyos személyiségjegyek, amelyek a legtöbb emberben közösek. Ezek közé tartozik az extrovertáltság és introvertáltság, a lelkiismeretesség, az érzelmi stabilitás, az élményekre való nyitottság, és a stresszel szembeni sebezhetőség.

Maga a személyiségfejlődés hosszú, egy valóban élethosszig tartó és bonyolult folyamat. Ebben a folyamatban lehetnek buktatók, amikor úgy érezhetjük, szükségünk van külső segítségre a továbbhaladáshoz.

Személyiségfejlesztő és önismereti tanfolyamok

Itt léphetnek be a képbe a személyiségfejlesztő és az önismereti tanfolyamok, amelyek segíthetnek az intelligencia szintjének növelésében, az általános készségek és ismeretek javításában, valamint a jó szokások kialakításában.

Továbbá támogatják a szociális készségek és kommunikációs képességek fejlesztését is. Segíthetnek abban is, hogy a jelentkezők erősebb kapcsolatokat építsenek ki másokkal, valamint javíthatják önbizalmukat, önbecsülésüket.

Tanulmányok kimutatták, hogy azok az emberek, akik személyiségfejlesztő tanfolyamon vesznek részt, arról számolnak be, hogy magabiztosabbak önmagukkal kapcsolatban, és jobban érzik magukat mások körében, mint azok, akik nem vesznek részt tanfolyamon.

Az önismereti tanfolyamok

Az önismeret azt jelenti, hogy tudatában vagyunk gondolatainknak, érzéseinknek és tetteinknek. Azt is jelenti, hogy ismerjük a különbséget a gondolkodás és az érzés között, és el tudjuk dönteni, mi a helyes számunkra.

Az önismereti tanfolyamok azért jöttek létre, hogy segítsenek az embereknek megérteni saját személyiségüket és gondolkodásmódjukat, így a személyes fejlődésről is szólnak. A tanfolyamok azon a feltevésen alapulnak, hogy mindenkinek egyedi készségei és tapasztalatai vannak, amelyek azzá teszik, aki. Akik részt vesznek, megtanulják, hogyan ismerjék fel saját személyes erősségeiket és gyengeségeiket, hogy jobb döntéseket hozhassanak az életben. Egy-egy ilyen tanfolyamon arra is fény derül, hogyan változtatható meg a viselkedés és hogyan javítható a másokkal való kapcsolat minősége.

Nubium Park és az önismereti tanfolyamok

Sajnos a mai zűrzavaros világban egyre többen érzik úgy, nem tudják segítség nélkül megválaszolni az olyan fontos kérdéseket, mint amilyen a “Ki is vagyok én?”. Mindenki a szerencsések közé szeretne tartozni, éppen ezért jelentkeznek valamilyen személyiségfejlesztő vagy önismereti képzésre.

Időről-időre kellenek a lélek-, illetve személyiségsimogató tettek, melyek új lendületet adnak a szürke hétköznapokhoz, a problémák megoldásához, hogy a “mindenre képes vagyok” és a “mindent meg tudok oldani” szemüvegen keresztül lássuk az életünket.

A Nubium Park éppen ezért tartja fontosnak, hogy a programkínálatában az önismereti tanfolyamok is helyet kapjanak. Legyen szó a legfiatalabbakról, vagy a felnőttekről, nyugdíjasokról, minden generációnak az életében lehetnek olyan törések, amelyeken egy ilyen esemény képes hidat építeni és átsegíteni a bizonytalankodó személyiséget.

Általában csak az első lépés megtétele a nehéz, a jelentkezés. Tanfolyamainkat szakemberek tartják, akik pontosan tudják, hogy mire van szükségük a résztvevőknek. Tudják, hogy mindenki egyedi, más-más tulajdonságokkal, személyiségjegyekkel, értékekkel, képességekkel rendelkezik, mégis olyan látásmódot képesek közvetíteni, amelyek megoldásként villannak fel a hallgatóságban és akkora lendületet adnak számukra, amelyekkel a célok jóval hamarabb érhetők el.

Találkozzunk a következő ilyen eseményünkön, beszélgessünk és fejlődjünk együtt! Haladjunk az egészséges énkép felé, találjuk meg a saját válaszainkat, hogy kapjunk egy vezérfonalat az életünkhöz.

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71