Gondoltad volna, hogy a főzés az, ami a gyerekeket egészségesebbé, magabiztosabbá és okosabbá teheti? Képzeld el, amint csomó gyerek ül a tévé előtt és néz valamilyen rajzfilmet, vagy játszik videojátékot. Most képzeld el azt, hogy ugyanezek a gyerekek izgatottan csinálnak valamit a konyhában, például muffint sütnek az édesanyjukkal.
Melyik kép tetszett jobban? Amennyiben gyerekes szülő vagy, főleg kisgyerekes, akkor a második változat biztosan kedvesebb a szívednek. Ez a blogbejegyzés éppen arról fog szólni, hogy miért jó a gyerekek számára a sütés-főzés a szüleikkel, mit tanulhatnak meg a közös tevékenységből és az életkoruknak megfelelően milyen konyhai feladatokban tudnak segíteni.
A trükk
Sokat lehet hallani arról, hogy milyen előnyökkel jár, ha a gyerekeket már korán bevonjuk a produktív feladatokba. Ezek az előnyök egyértelműen túl nagyok ahhoz, hogy bárki is figyelmen kívül hagyja őket. A trükk az, hogy tudjuk, mely feladatok veszélyesek rájuk, és melyek azok, amelyek szórakoztatóak lehetnek számukra, ha együtt csinálhatják azokat a szüleikkel.
Minden felnőtt tudja és a saját bőrén tapasztalja, ha egyszer megkedvelünk valamit, nem akarjuk abbahagyni. Nem számít, mennyire nehéz, vagy milyen kihívást jelentő feladatnak is bizonyul. Ugyanez igaz a csemetékre is. De mi a helyzet a sütéssel-főzéssel kapcsolatban náluk?
A szuper hely
A konyha szuper hely lehet a gyerekek számára, ahol a szüleikkel tölthetnek időt. Nincsen olyan lurkó, aki ne szeretné és ne élvezné, ha édesanyjával együtt készíthetné el a vasárnapi ebédet, vagy ne segítkezhetne a hétvégi desszert megszületésében. Az értékes együtt töltött idő pótolhatatlan élményeket jelentenek a számukra, ugyanakkor észrevétlenül is fejlődhetnek közben.
A konyha ugyanis egy olyan hely, ahol tanulhatnak az ételekről, a táplálkozásról, kapcsolatba kerülhetnek a természettel – gyümölcsökkel és zöldségekkel dolgoznak – megtanulhatják a főzés alapjait, és közben még a matematikával is foglalkozhatnak.
Megtanulhatják, hogyan kell követni az utasításokat és felelősséget mutatni. Gondoljunk csak arra, hogy amikor süteményt sütünk, a receptnek vannak olyan lépései, amelyeket gondosan be kell tartani, különben az eredmény vállalhatatlan lesz még a család előtt is.
Például amikor lisztet adunk a süteménytésztához, lassan kell azt tenni. Ha túl sok lisztet adunk hozzá túl gyorsan, akkor a süteményünk a végén sűrű lesz, nem pedig lágy és könnyű. Ha gyerekekkel sütünk, megtaníthatjuk nekik ezeket a dolgokat anélkül, hogy észrevennék, hogy tanulnak.
Milyen előnyei vannak a közös főzésnek?
Érdemes tehát a gyerekeket a konyhában való részvételre ösztönzi. Ha azt szeretnénk, hogy kialakuljon bennük a főzés szeretete, ha megtanulnák, hogyan kell elkészíteni az ételeket, hogyan kell alkalmazni azok hozzávalóit, és felfedeznék saját ízlésüket, mindenképpen a tűzhely felé kell terelni őket. És milyen előnyei vannak a gyerekekkel való közös főzésnek?
A konyhában a főzéssel együtt töltött idő során közös élményeket élhetnek át a szülők és a gyerekek. A közös főzés lehetőséget ad arra, hogy együtt dolgozzanak valamin, amelyre mindannyian büszkék lehetnek, ha elkészül. Ez arra ösztönözheti a kicsiket, hogy új dolgokat próbáljanak ki, bátrabban kísérletezgessenek, idősebb korukban pedig nagyobb felelősséget vállaljanak a konyhában.
Egy-egy közös program során a gyerekek elsőkézből megtanulhatják a különböző alapanyagok és fűszerek felhasználási módját, az ételek elkészítésének módját, és az egészséges táplálkozás alapjait. A szülőnek egyúttal lehetősége van arra, hogy gyakorlati tanácsokat adjon az étel elkészüléséhez gyermeke számára.
A főzés során pedig beszélgetni lehet az ételekről, az étkezési szokásokról, az egészséges táplálkozásról és más érdekes témákról. Mindez segít a szülőnek jobban megismerni a gyermekét, és közben fontos családi értékeket is átadni.
Az sem elhanyagolható, hogy a konyhai feladatok elvégzésével együtt fejlődik az önállósága is a gyereknek. Ez fontos készség az életben való boldoguláshoz, és nem mellékesen fejleszti a gyerek önbizalmát.
Összefoglalva, a közös főzés számos előnnyel jár mind a szülő, mind a gyermek számára. Segít a családoknak erősíteni a kötelékeiket, és egészséges étkezési szokásokat kialakítani.
Mit tanul a gyerek?
Amikor a konyhában áll a szülő a gyermekével, mindketten ugyanarra a dologra összpontosítanak – egy finom étel vagy sütemény elkészítésére. Ez az élmény kötődési pont lehet olyanok számára, akik mostanában távolinak érezték magukat egymástól, főleg kamaszok esetében.
Főzés közben megtanulják a gyermekek, hogyan mérjék ki megfelelően a hozzávalókat, hogyan kövessék az utasításokat, és hogyan használják pontosan az olyan eszközöket, mint a keverőkanál és a mérőpohár, anélkül, hogy munka közben túl sok hibát követnének el. Ha olyasmit szeretnének készíteni, ami haladóbb technikákat igényel, mint például tészta gyúrása, akkor úgyis segítséget fognak kérni.
Megtanulják, hogy a főzésnek nem kell bonyolultnak vagy drágának lennie – csak szórakoztatónak! Annyi egyszerű recept létezik, amit bárki elkészíthet otthon, olyan alapanyagokból, amelyek valószínűleg már megvannak a konyha- vagy a hűtőszekrényben, hogy csak ki kell választani a legmegfelelőbbet.
Amire figyelhet a szülő
- Tegye játékká a főzést – Legyen verseny a főzők között, hogy ki tud gyorsabban aprítani, gyorsabban keverni vagy nagyobb rendetlenséget csinálni. A győztes a legvégén kaphat díjat is.
- Használjon mérőkanalakat és poharakat játékeszközként – Gyermek élvezni fogja a játékot ezekkel az eszközökkel.
- Kapcsoljon egy kis zenét, és táncoljanak együtt főzés közben – A tánc mindenki számára szórakoztató!
- Készítsen képeket a folyamatról – Így gyermek később visszanézheti a munkáját, és büszke lehet arra, amit elért!
- A rendetlenségből lehet rendet csinálni – A közös élmények megérik azt a rendetlenséget, ami a főzés közben keletkezhet a konyhában. Nincs az a rendetlenség, amiből ne lehetne rendet csinálni.
Konyhai feladatok az életkornak megfelelően
A legtöbb gyermek szívesen segít a konyhában, de fontos, hogy biztonságban legyenek, és megtanítsák őket arra, hogyan kell a főzést csinálni. A főzés olyan tevékenység, amely egész életükben segíteni fogja őket.
A csecsemőknek még nem kell segíteniük a konyhában, de élvezni fogják, ahogy a szüleik főznek. Kaphatnak a kezükbe egy kis játékot vagy olyan ételt, ami azt jelképezi, amit éppen készül, például egy almát az almás pitéhez. Így az étkezés körüli tevékenységeket a munka vagy a szigorú felelősség helyett szórakoztató dolgokkal fogják a későbbiekben is összekapcsolni.
A kisgyermekek általában élvezik, ha olyan egyszerű feladatokat kapnak, mint például az evőeszközök kivétele a fiókból vagy az edények elpakolása az ételek elkészülte után. Hagyni lehet, hogy konyhai eszközökkel, például fakanalakkal és mérőpoharakkal játszanak.
2-3 éves gyerekek már segíthetnek olyan egyszerű feladatokban, mint az asztal megterítése, a hozzávalók összekeverése vagy a gyümölcsök vagy zöldségek megmosása. Miután megtanulták, hogyan kell követni az utasításokat és biztonságosan használni a konyhai eszközöket, képesek lehetnek segíteni az olyan összetettebb feladatokban, mint a tészta sodrása. Az óvodások felnőttek segítségével már elkezdhetik az egyszerű receptek elkészítését. Például lereszelhetik a sajtot vagy felvághatják a gyümölcsöket és a zöldségeket.
Az általános iskolás gyerekek megtanulhatják, hogyan készítsenek süteményeket, tortákat és más desszerteket receptek alapján. Segíthetnek a főzési feladatokban is, például a tartalom tálakba vagy serpenyőkbe töltésében.
A 8 éves és annál idősebb gyermekeknek már képesnek kell lenniük arra, hogy segítsenek bonyolultabb ételek, például pizza vagy rakott ételek elkészítésében. A sütés alapjait is elsajátíthatják, és segítenek a száraz hozzávalók kimérésében, a tojás felverésében.
A serdülők kipróbálhatják a bonyolultabb ételek, például egy spagettiszósz elkészítését. Bátorítani kell őket, hogy keressenek recepteket az interneten, hogy tudják, milyen összetevőkre van szükségük az egyes ételekhez, mielőtt bevásárolni mennek. A nagyobbak azt is megtanulják, hogyan kell és lehet pénzt spórolni az élelmiszereken vásárláskor.
A kamaszok pedig gyakorlással már szinte mindent eltudnak készíteni, ami igencsak jól tud jönni például a kollégisták számára.
Nubium Park tanfolyamai gyerekeknek
A főzés jó dolog. Az utána járó dicséret szintén jó dolog. A gyerekek is boldogan fogják bezsebelni őket, és alig fogják várni, hogy ismét a konyhában szorgoskodhassanak.
Ezeknek a pillanatoknak a megsokszorozásában kívánunk segítkezni. Idén sütés-főzés tanfolyamot indítunk gyerekek részére, ahol garantált lesz a jó hangulat. A gyerekek főzési tudományának megcsillogtatására remek alkalom lesz a programunk, de azoknak sem kell félniük, akik még csak most kezdenek kíváncsiskodni a konyhai teendők iránt.
Lehet, hogy eleinte sok útmutatásra lesz szüksége a gyerekeknek, de hisszük, hogy türelemmel és gyakorlással képesek lesznek egyedül is megcsinálni a rájuk bízott feladatokat. Kreatívak leszünk, kipróbálunk különböző ízkombinációkat, és garantáltan készítünk csokis sütiket! A Nubium Parkban ráadásul a szabadban, a víz és madárcsicsergés szomszédságában, egy valóban inspiráló helyen kezdhetik bontogatni a főzéshez szükséges szárnyacskáikat.
És kitudja, lehet, hogy még a következő Michelin-csillagos sztárséfre is rábukkanunk, mert a tehetségekre figyelnünk kell.
Weboldalunkat, közöségi média oldalainkat követve senki sem maradhat le az új és az idén újra megrendezésre kerülő tanfolyamainkról.