A jobb agyféltekés rajzolás nyomában

A jobb agyféltekés rajzolás az ötletek és gondolatok rajzolásának művészete. Ez az egyik legkreatívabb módja az önkifejezésnek. Egy népszerű művészeti forma, amely az agy mindkét oldalának használatát jelenti az alkotás során, azaz teljesen eredeti rajzok készítésénél. A neves jobb agyféltekés művészek mind arról ismertek, hogy képesek voltak kilépni a komfortzónájukból és új technikákat alkalmazni, hogy más perspektívát adjanak a rajzolás kreatív művészeti formájának. 

A rajzolás minden művész számára alapvető készség, de sokaknak nehézséget okozhat. A jobb agyféltekés rajztechnika egyszerű és szórakoztató, tökéletes, ha meg akarunk tanulni rajzolni, vagy csak szeretnénk felpezsdíteni a kreativitásunkat.

Kevesebben tudják, hogy a jobb agyfélteke valójában a bal agyféltekét is képes arra késztetni, hogy remekműveket hozzon létre. A jobb agyféltekés rajzolás segíthet kibontakoztatni művészi tehetséget.

Jobb is, bal is

Amikor a jobb agyféltekével rajzolunk, az intuícióinkat, a képzeletünket és az érzelmeinket éppúgy használjuk, mint a logikánkat, az eszünket és az intellektusunkat. Úgy is mondhatnánk, hogy nemcsak mindkét kezünkkel rajzolunk, hanem az agyunk mindkét oldalával! Egyszerre használjuk mindkét agyféltekét, mert lehetetlen úgy rajzolni, hogy nem gondolkodunk azon, amit rajzolunk. 

Mindenki hallott már a jobb agyfélteke kontra bal agyfélteke koncepcióról. Az agy bal oldala a logikával és az érveléssel, míg a jobb oldal a kreativitással és az intuícióval van kapcsolatban. A művészek, a zenészek általában kreatívak, és az agyuk jobb oldalát használják. A bal agyféltekés gondolkodók viszont a matematikában, a kritikus gondolkodásban és a részletekre való összpontosításban jártasak. Mindez segít számukra az adatok elemzésében és a számok helyességének igazolásában.

Rajzolás és az önkifejezés

Maga a rajzolás nagyszerű módja és remek eszköze az önkifejezésnek. Az önkifejezés a saját gondolatok és érzések művészet, írás, zene és sok más módon történő kifejezése. Az emberi lét fontos része, és segít abban, hogy értelmet adjunk tapasztalatainknak.

Az önkifejezés nem csak arról szól, hogy szép dolgokat hozunk létre. Az is hozzátartozik, hogy megértjük, mit érzünk, és miért érezzük úgy. Általa megtanuljuk, hogyan reagáljunk megfelelően a különböző helyzetekre, például hogy képesek legyünk beszélni arról, mit érzünk, amikor valaki megbántja az érzéseinket, vagy amikor valami csodálatos dolog történik az életünkben.

Egyben az egyik legfontosabb készség is, amelyet gyermekeinknek taníthatunk. Ha a gyerekek megtanulják, hogyan fejezzék ki magukat különböző módokon, jobban tudnak kommunikálni másokkal, és magabiztosabbá, sikeresebb tanulókká válnak. Az arckifejezés, a testbeszéd és a hangszín figyelésével meg tudják érteni mások érzéseit és reakcióit. Ezáltal mélyebben megértik saját érzelmeiket is, ami segít nekik abban, hogy hatékonyabban kezeljék ezeket az érzelmeket, amikor azok nehéz helyzetekben, például a barátokkal vagy családtagokkal való viták során felmerülnek.

Rajzolás hatása egészségünkre

Amikor rajzolunk, a gondolataink elcsendesednek, és jobban tudatában leszünk annak, ami körülöttünk történik. A rajzolás segít az endorfinok (boldogsághormonok) felszabadításában, ami nagyszerű tevékenységgé teszi a stressz, szorongás, a depresszió és más mentális problémák esetén. 

A rajzolás a fizikai egészségünknek is jót tesz, mert fokozza az agy vérellátását, ami segít élesen tartani az elménket. Emellett remekül javítja a memóriát, erősíti a szem-kéz koordinációt, és segít ellazulni. Ezenkívül a rajzolás segíthet az ADHD-s embereknek az összpontosításban és a megnyugvásban. 

Rajzolni könnyű!

Ha nem érezzük magunkat profinak, félünk belevágni és gyártjuk a kifogásokat a rajzolás elkezdéséhez. Ismerős ugye?

 „Nem vagyok elég jó.” A helyzet az, hogy senki sem születik rajzolónak. A rajzoláshoz idő és gyakorlás kell – mint minden más készséghez.

„Nincs időm.” A rajzolás nem olyan dolog, ami minden nap órákig tart, de azért  igényel némi időt. Félretehetünk öt percet itt, 10 percet ott, vagy akár csak 15 percet hetente egyszer, ha csak ennyi időnk van. Csak csináljuk úgy, ami az időbeosztásunknak megfelel!

Ha nem vagy született művész, ne aggódj. Mindenki tud rajzolni. És nem csak pálcikaemberkéket! A rajzoláshoz nem kell tehetség vagy különleges képességek – csak némi idő és türelem. Úgyis mondhatnánk, hogy nem a tehetségről szól, hanem a gyakorlásról. Minél többet csináljuk, annál jobbak leszünk. Csináld Te is szórakozásból!

Miért kezdjünk rajzolni?

1, Unatkozunk – A rajzolás jó időtöltés, ha a vonaton utazunk, vagy arra várunk, hogy a Starbucksban elkészüljön a kávérendelésünk. Komolyabb felszerelés nem kell hozzá, csak egy ceruza és egy darab papír.

2, Kreatívak akarunk lenni – A rajzolás segít felfedezni a képzeletet, mivel olyan kreativitásnak ad teret, amely nem igényel szavakat vagy nyelvet.

3, Pihenni akarunk – Vannak, akik a rajzolással könnyen ellazulnak egy stresszes munkahelyi nap után, sőt, olyanok is akadnak, akiknek csak ez segít elaludni éjszaka.

4, Szeretnénk fejleszteni a memóriakészségünket azáltal, hogy mindkét agyféltekét hatékonyabban használjuk – A rajzolás fokozza az agy mindkét oldalának aktivitását, különösen, ha összetettebb rajzokat készítünk, például portrékat vagy tájképeket, amelyeken több tárgy is szerepel. Így tehát a rajzolás okosabbá tesz! 

A jobb agyféltekés rajzolás előnyei

A rajzolás nagyszerű módja a kikapcsolódásnak és a lazításnak egy hosszú munkanap vagy iskolai nap után. Segíthet javítani az érzelmi jólétünket, fokozhatja a kreativitásunkat, és magabiztosabbá tehet bennünket. Terápiás hatású is lehet, ha gyermekkori trauma vagy bántalmazás miatt depresszióval vagy szorongással küzdünk.

Nem számít, hogy mennyire tartjuk magunkat jónak a rajzolásban, vagy ha még soha életünkben nem fogtunk ceruzát a kezünkbe – ezzel a technikával és gyakorlással bárki megtanulhat rajzolni! Ez a módszer lehetővé teszi, hogy gondolatainkat szabadon fejezzük ki a papíron, anélkül, hogy vonalak, formák vagy minták korlátoznának.

A jobb agyféltekés rajzolás egy meditatív gyakorlat, amely segít a jelen pillanatra összpontosítani az elmét. Használhatjuk azzal a céllal, hogy ellazuljunk és visszahozzuk magunkat az itt és mostba, amikor stresszesnek vagy túlterheltnek érezzük magunkat.

A jobb agyféltekés rajzolás három lépése

1. Először is, figyeljük meg a tárgyat vagy jelenetet, amelyet le akarunk rajzolni. Fontos, hogy ne siettessük ezt a lépést, mert ha nem szánunk időt a tárgy megfelelő megfigyelésére, a rajzunk pontatlan lesz, és nem úgy fog kinézni, ahogy szerettük volna.

2. Miután megfigyeltük a jelenetet vagy tárgyat, csukjuk be a szemünket, és képzeljük el minél tisztábban a lelki szemeink előtt a témánkat. Lehet, hogy ez a lépés nehézséget okoz, ha nehezen képzeljük el a dolgokat a fejünkben, vagy ha gyenge a vizualizációs képességünk, de ez nem baj! Mindannyian másképp csináljuk! Próbáljunk meg azonban nem gondolni semmi másra a vizualizálás közben – csak magára a képre koncentrálni, és arra, hogyan szeretnénk, ha elkészülne.

3. A vizualizáció után nyissuk ki újra a szemünket, és kezdjünk el rajzolni.

Tippek az otthoni rajzoláshoz

Néhány tipp a jobb agyféltekés rajzok otthoni elkészítéséhez:

1. Hangolódjunk rá a kreativitásra

Kapcsoljuk ki a telefonunkat, tegyük el a számítógépet, és tartsunk szünetet mindennel szemben, ami elvonhatja a figyelmünket a kreatív áramlásról. Minden szükséges kelléknek kéznél kell lennie, így nincs mentségünk arra, hogy ne kezdjünk hozzá!

2. Keressünk egy nyugodt helyet a munkához

Keressünk egy olyan helyet, ahol kényelmesen le tudunk ülni, és sok hely van körülöttünk, hogy ne érezzük magunkat feszülten, miközben a projekten dolgozunk. Ha túl sok minden van körülöttünk, nehéz lesz az elménknek eléggé ellazulnia ahhoz, hogy a kreativitás szabadon áramolhasson benne. Próbáljunk meg olyan csendes helyet találni, ahol nincsenek zavaró tényezők, például televízió, rádió.

3. Kutassunk inspiráció után

Inspirálódjunk úgy, hogy körülnézünk az otthonunkban vagy a lakásunkban. Milyen színeket látunk? Vannak olyan tárgyak, amelyek megragadják a szemünket? Vannak minták? Van valami, ami feltűnő a dolgok elrendezésében? Ezeket az ötleteket felhasználhatjuk saját műalkotásunk megalkotásakor.

4, Kísérletezgessünk

Használjunk különböző típusú papírokat és tollakat, ceruzákat, hogy minden egyes papírlapon vagy vásznon más-más hatást érjünk el. Meg fogunk lepődni, hogy mennyivel több mélységet ad az egyes rajzoknak, ha különböző eszközöket használunk!

A jobb agyféltekés rajzolás egy olyan rajzolási módszer, amely a kreativitásnuk felfedezéséről szól, és lehetővé teszi, hogy a képzeletünk szabadon áramolhasson.

Kiváló módja a kikapcsolódásnak, segít kapcsolatba kerülni az érzelmeinkkel, és feldolgozni a nehéz érzéseket. Szórakoztató módja annak is, hogy elüssük az időt a barátainkkal vagy családtagjainkkal.

A jobb agyféltekés rajzolást gyakran használják olyan terápiás gyakorlatok részeként, mint a tanácsadás, a művészetterápia vagy a zeneterápia. Remek eszköz arra, hogy a gyerekek kifejezzék magukat, és megosszák gondolataikat és érzéseiket a felnőttekkel. Jó tevékenység olyan párok számára is, akik valami kreatív közös alkotáson keresztül szeretnének kötődni egymáshoz.

Nincs szükség különleges képességekre vagy képzettségre ahhoz, hogy elkezdjünk rajzolni. Csupán egy dolog kell: érezzük jól magunkat! 

Rajzolj úgy, mint még soha! 

A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki olyan eredményeket ért el, hogy rajzolni tud, annak azt mondom, hogy a legértékesebb kincs birtokába jutott.” származik az idézet Michelangelotól, a híres olasz festőtől.

És valóban. Akik tehetséggel születnek, azok olyan kincset birtokolnak, amit mások csak irigyelni tudnak: rajzaik szinte megszólalnak, annyira élethűek. De létezik olyan technika, ami mindenkinek megadja azt a sikerélményt, hogy rajzai láttán csak ámulni és csodálkozni lehet. Ez a technika a jobb agyféltekés rajzolás, ami egy tanfolyam keretén belül a Nubium Parkban is elsajátítható. 

A világot kétféleképpen lehet szemlélni: bal és jobb agyféltekén keresztül.

A jobb agyfélteke az elménk kreatív, művészi oldala. Itt álmodunk és ábrándozunk, képzelődünk és fantáziálunk. A bal agyfélteke inkább logikus, analitikus és tudományos jellegű.

A probléma az, hogy a legtöbb ember csak a bal agyféltekét tanulja meg használni – ami azt jelenti, hogy rengeteg kreativitásról maradnak le.

Pedig a kreativitás az, ami beindítja a képzelet szárnyalását, ami a sótlan hétköznapokat feldobja. Sokan érzik a vágyat a kreativitásuk kibontakoztatásához, csak nem tudják, merre induljanak. Mi mutatunk egy utat. 

Ráadásul nálunk a szabadban, madárcsicsergés és hihetetlen panoráma mellett lehet részed elsajátítani a jobb agyféltekés rajzolás alapjait. A körülötted lévő környezet inspirációt ad a munkádhoz és lehetővé teszi, hogy jobban összpontosíts a rajzod témájára, és csak azt rajzold, amit látsz, zavaró tényezők nélkül. 

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, a +421 908 731 013 telefonszámon jelezheted részvételi szándékodat a tanfolyamra.

Hozz ki magadból többet, jobbat, alkoss és zsebeld be az elismeréseket!

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71