nubium-park-kreativ

A kreativitás és az önmegvalósítás útján

Joshua Wolf Shenk szerint: “A kreativitás akkor jön létre, amikor az álmodozó találkozik a cselekvővel.” és milyen igaza is van! De vajon mi az a kreativitás? 

Röviden az új ötletek és koncepciók kialakításának képessége. Sokan egész egyszerűen  úgy mondanák, hogy a kreativitás az a képesség, hogy valami újat hozzunk létre. Ez a magyarázat azonban nem pontos. 

A kreativitás az élet számos területén megtalálható, bár a köztudatban tényleg leginkább úgy ismert, mint alternatív megoldások keresése egyes problémákra. Abban is sokan egyetértenek, hogy a kreativitás sokféle formát ölthet: művészi kifejezés (művészet), irodalom (írás), tudomány (kísérletezés) és még matematikában is tetten érhető (egyenletek megoldása). Sokan azt hiszik, hogy a kreativitás egyszerűen azt jelenti, hogy tehetségesek vagyunk a művészethez, nagyszerű regényeket írunk vagy jól teljesítünk a sportban. Ez azonban csak egy része a dolognak.

A kreativitás definíciója

A kreativitás definiálása még a tudósok és a szakemberek között is – a pszichológia és a menedzsment, az üzleti élet, az oktatás és a művészet területén – heves viták tárgyát képezi. Kreatív-e egy költő? Mi a helyzet egy festővel vagy egy szoftvermérnökkel? A kreativitás olyan tulajdonság, amellyel egyes emberek rendelkeznek, mások pedig nem? Tanítható vagy veleszületett tulajdonság? Vannak-e kreatív személyiségek és egyes emberek kreatívabbak-e másoknál? 

A kreativitás nem más, mint egy egyedi dolog előállításának folyamata. A „kreatív” kifejezést gyakran használják olyan emberek leírására, akik jól tudnak ötletelni, de olyanokéra is, akiknek megvan a képességük arra, hogy másképp gondolkodjanak. 

A kreativitás egyike azoknak a dolgoknak, amelyeket mindannyian szeretnénk birtokolni, de valójában nem értjük hogyan is működik. Egy lehetséges meghatározás szerint a kreativitás: „A képzelet vagy az eredeti ötletek felhasználása valaminek a létrehozására”. Tehát ha egy problémára támad hirtelen egy jó ötletünk, mondhatjuk, hogy kreatívak vagyunk. Pedig hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak a nagy gondolkodók, tudósok, művészek voltak kreatívak.

Van helye az életünkben?

Közben pedig mindannyian tudjuk, hogy az emberi agy egy bonyolult szerv, amely gyakran különbözőképpen viselkedik. Mi tesz minket, embereket ennyire egyedivé? Valóban van helye a kreativitásnak az életünkben? 

A válasz igen, hiszen a kreativitás azt jelenti, hogy a képzeletünket használjuk, hogy új ötletekkel és problémamegoldásokkal álljunk elő. Képessé tesz minket arra, hogy a dolgokat másképp lássuk, mint mások, ami sok helyzetben hasznos lehet. 

A kreativitás a mindennapokban

Néhány módja annak, ahogyan a kreativitás segíthet a mindennapokban:

1. A kreativitás segít megoldani a problémákat.

2. Kreatívabbá tesz minket a munkában.

3. Boldogabbá tesz minket otthonunkban.

4. És javítja a kapcsolatainkat.

A kreatív emberek innovatívak, éleslátóak és fantáziadúsak. Életükben és munkájukban kockázatot vállalnak, ami gyakran vezet sikerhez.

Mit jelent kreatívnak lenni?

Kreatívnak lenni azt jelenti, hogy képesek vagyunk új nézőpontból szemlélni a dolgokat, és új ötletekkel állni elő olyan helyzetekre, amelyek megoldhatatlannak tűnnek. 

Azt is jelenti, hogy bízunk magunkban, hogy amikor kihívásokkal vagy akadályokkal szembesülünk, ne csüggedjünk el, hanem próbáljunk meg olyan megoldásokat találni, amelyek első látásra nem feltétlenül nyilvánvalóak.

Talán meglepően hangzik, de sokan félnek is tőle. Azt gondolják, hogy ha kreatívak, akkor másnak kell lenniük, és ez ijesztő lehet. Pedig másnak lenni – és kitűnni a tömegből – valójában jó dolog! Eredetiséget és újdonságot is magában foglalhat. 

A kreativitás gyökerei

Valójában a kreativitás már az ókor óta téma. Platón (Kr. e. 427-347) egyik híres írása szerint a kreativitás „minden erények anyja”. A Köztársaság című dialógusában (i. e. 380 körül) a művész műtermének hasonlatát használja annak leírására, hogy a lélek hogyan termeli ki a tudást, és hogyan hat rá:

Amikor a festő egy ló formáját és színét akarja ábrázolni képén, nem a látható lovat utánozza; tanulmányt készít a ló formájáról és szerkezetéről, és miután sok ló megfigyelésével tökéletessé tette a saját elméjét, kifejezi mindazt, ami a lóhoz tartozik, általánosságban – minden konkrét helyi lakóhely vagy név nélkül – a vonal és a szín valamely kecses kombinációjában, amely azonnal felidézi a ló gondolatát, mielőtt még egyetlen tényleges lovat is látott volna, vagy ismert volna a leírás…..”

Platón gondolatának szavakba öntése óta rengeteg idő telt el. Ma már ott tartunk, hogy a kreativitás segíthet a karrierünkben, vagy egy vállalkozás sikerre vitelében azáltal, hogy jobb módszereket ad a problémák megoldására, a szervezet hatékonyabb működtetésére vagy a termékek, szolgáltatások hatékonyabb értékesítésére. 

A kreativitás és az önmegvalósítás kapcsolata

A kreativitás és az önmegvalósítás szorosan összefüggnek. A kreativitás az a képesség, hogy valami újat és értelmeset hozzunk létre, az önmegvalósítás pedig az emberi fejlődés legmagasabb szintje Maslow szükséglethierarchiája szerint.

Eszerint az embereknek először az alapvető szükségleteiket kell kielégíteniük, mielőtt a szükségletek kielégítésének magasabb szintjére lépnének. 

Mind a kreativitás, mind az önmegvalósítás olyan folyamat, amely folyamatos növekedést, tanulást és fejlődést foglal magában. Mindkettő megköveteli, hogy az ember kockázatot vállaljon a siker érdekében – tehát ne féljen a kudarctól. Mindkét folyamat megköveteli, hogy az ember a belső erőforrásait használja ki a siker érdekében – tehát legyen elszánt és kitartó. Mindkét folyamat megköveteli, hogy az ember képes legyen a dobozon kívül gondolkodni – hogy kreatív gondolkodási képességekkel rendelkezzen. Végül mindkét folyamat megköveteli, hogy az ember önreflexiót folytasson – így képes reflektálni a tapasztalataira, hogy lássa, mit tanulhat belőlük.

Mindkettő az emberi élet két fontos területe. Mindannyian kreatívak akarunk lenni, ki akarjuk fejezni magunkat, kapcsolatot akarunk teremteni másokkal.

Általánosságban a kreativitást az egyén kívánatos tulajdonságának tekintik, míg az önmegvalósítást az emberi fejlődés fontos céljának.

A kreativitás és az önmegvalósítás ugyanannak az éremnek a két oldala: mindkettő belőlünk fakad, és mindkettő a nagyobb kiteljesedés felé vezet bennünket az életünk során.

Hogy mennyire szoros a kapcsolat, az azt is mutatja, hogy egyesek szerint a kreatív gondolkodás számos készség integrációját foglalja magában. Ezek egyike az önmegvalósítás – az az igényünk, hogy felfedezzük önmagunkat és azt, hogy egyénként hogyan viszonyulunk a világhoz.

Miért fontos a kreativitás és az önmegvalósítás?

A kreativitás arra a képességünkre utal, hogy képesek vagyunk kreatív ötleteket kitalálni vagy új dolgokat létrehozni. 

Úgy is leírható, mint a képzelet vagy a fantázia használatának képessége, hogy a meglévő anyagokból valami újat vagy eredetit hozzunk létre. 

Lehetővé teszi számunkra, hogy sokféle módon fejezzük ki magunkat: művészet, zene, tánc vagy más tevékenységek révén, amelyek abban segítenek, hogy elengedjük gátlásainkat, és ne csak szavakkal, hanem tettekkel fejezzük ki, hogyan érzünk.

Egy igazán érdekes dolog.

 A legtöbben olyan fogalmakkal írják körül és határozzák meg a kreativitást, mint az eredetiség, az újdonság és az esztétikum. 

Az a képesség:

  • hogy látszólag különböző dolgokat összekapcsoljunk, vagy rejtett összefüggéseket lássunk. 
  • hogy bármilyen érzést, legyen az szomorúság vagy öröm szavakkal ki tudunk fejezni. A kifejezés szabadsága, nyitottság egy másik emberrel és önmagunkkal szemben.
  • hogy képesek vagyunk megtalálni az egyéniségünket és a személyiségünk kifejezésének módját – függetlenül attól, hogy mások mit gondolnak rólunk.

A kreativitás szeretet – legyen az egy másik ember iránti szeretet, önmagad iránti szeretet vagy annak szeretete, amit csinálsz. 

A kreativitáshoz nem kell termékeny művésznek vagy akár profinak lenni. 

Nem kell a következő Picassónak lenni. 

A kreativitás a gondolataink és tetteink összessége. 

Nem csak az határozza meg, hogy mit teszünk, hanem az is, hogy mit nem teszünk. Hasznára van a kockázatvállalás, a lehetőségek felfedezése és a véletlenszerű, a felszínen irrelevánsnak tűnő ötletek bevállalása. 

Arról szól, hogy megvalósítsuk a bennünk rejlő lehetőségeket, és önmagunk lehető legjobb változatává válunk.

 Ezt úgy érhetjük el, ha követjük a szenvedélyeinket, a szívünket, függetlenül attól, hogy mások mit gondolnak a döntéseinkről.

Hogyan nyilvánul meg az önmegvalósítás?

A válasz erre a kérdésre mindenkinél más és más. De általánosságban azt mondhatjuk, hogy ha elégedettek vagyunk azzal, akik vagyunk – a meggyőződéseinkkel, értékeinkkel, céljainkkal és személyiségjegyeinkkel, akkor az önmegvalósítás útját járjuk.

Az önmegvalósító emberek szokatlan érzelmi egészséggel, érettséggel és stabilitással rendelkeznek.

 Rugalmasak és spontánok, képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez. 

Jól érzik magukat saját bőrükben és másokkal egyaránt, és nem gyötrik őket kétségek az életük értelmével vagy céljával kapcsolatban.

Az önmegvalósítás az életben rejlő maximális potenciál elérésére utal azáltal, hogy hűek vagyunk önmagunkhoz és teljesítsük vágyainkat. Eltér a boldogságtól, mert inkább a személyes fejlődésre, mint az érzelmi jólétre utal Maslow szerint.

Az önmegvalósításhoz nem létezik egyetlen út!!! 

 Ez egy egyedi folyamat, amely minden egyénben másképp bontakozik ki. Van azonban néhány közös jellemző, amely segíthet felismerni, hogy valaki rálépett erre a bizonyos útra:

  • Jól érzi magát és elégedett az életével.
  •  Nincs szüksége mások megerősítésére, mert tudja, ki ő és mit akar az élettől. Magabiztos, hisz a képességeiben.
  • Jól érzi magát egyedül is. Amikor szüksége van arra, hogy távol legyen másoktól, akár otthon, akár a munkahelyén, nem érez bűntudatot és nem aggódik amiatt, hogy mások mit gondolnak róla, ha megtudják, hogy egy ideig nem a családjával foglakozott.

Önmegvalósítás lépésről lépésre

Az önmegvalósítás első lépése, hogy felismerjük van célunk. Fontos tudni, hogy miért, de az is lényeges, hogy tudjuk, mit képviselünk.

Ha már van célunk és értékeink, akkor elkezdhetünk olyan döntéseket hozni, amelyek ezekhez igazodnak. Ez az önmegvalósítás második lépése.

A harmadik lépés az, hogy cselekedjünk a számunkra fontos dolgokért. A döntések nem jelentenek semmit, ha nem követi őket cselekvés és elkötelezettség!!! 

Folyamatosan fejlődünk és változunk, ami már önmagában jó dolog. Ez azonban kihívást is jelent, mert ez azt jelenti, hogy néha el kell engednünk bizonyos dolgokat, hogy helyet csináljunk másoknak, az újaknak. 

Lehet, hogy fegyelmezettebben kell megközelítenünk kreatív ötleteinket, ha produktívabban akarjuk kihasználni az időnket. Egy kis erőfeszítéssel és elkötelezettséggel az ilyen fajta fegyelem kialakítása bőségesen megtérül, és segíti a fejlődésünket, kreativitásunk szárnyalását. A Nubium Park mindenben partner lesz ezen az úton.

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71