A természetben tett séta 10 előnye

A természetben sétálni az egyik legpihentetőbb és legélvezetesebb dolog, amit az egészségünkért tehetünk. A természet a maga lenyűgözőségével megnyugtatja az elmét, így nem csoda, hogy oly sokan szeretnek parkokba, erdőkbe, zöld övezetbe járni. 

Ha mélyebbre ásunk, úgy tűnhet, a természetben tett séta előnyei végtelenek. A kutatók évről évre újabb bizonyítékokat találnak arra vonatkozóan, hogy a sétálás a zöld környezetben jelentősen javítja mentális és fizikai egészséget.

Ebben a blogcikkben, amely alapjául a sweatcoin.com oldalon megjelent cikk nyújtotta az alapot, számos tudományos kutatás eredményére hivatkozva sorra vesszük azokat az előnyöket, amelyek nyomatékosítják a természetjárás fontosságát.

Mielőtt azonban belevágnánk a listánkba, érdemes rámutatnunk a természetjárás egy jelentős előnyére: INGYENES

Tehát a természetben sétálva mindazokat az egészségügyi előnyöket, amelyeket itt felsorolunk ingyen megszerezhetjük. Mindet az egészségünk érdekében!

Irány a természet

Ha túl sok időt töltünk a számítógép képernyője, a televízió előtt, számítógépes játékokkal játszunk, vagy a közösségi média platformjait lapozgatjuk okostelefonjainkról, itt az ideje, hogy elhagyjuk a képernyőt, és kilátogassunk a természetbe.

Miért?

A városi életmód egész egyszerűen túlterheli az agyat és a testet. Az információk mennyisége, amelyet az öt érzékszerv elnyel a külső ingerekből szinte megbénítja a központi idegrendszert.

A környezet, a sok zöld viszont regeneráló tulajdonságokkal rendelkezik, és az ott tartózkodás ideje képes növelni az energiaszintet.

Lássuk a listát!

1. A természetben tett séta javítja a hangulatot

A kutatók kimutatták, hogy szoros összefüggés van a természetben töltött idő és a pozitív hangulat között. Megállapították, hogy a természet közelsége kiválthatja a gamma-amino-vajsav vagy a GABA termelődését – egy nyugtató anyag jelenlétét az agyban, amely csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot, a jólétet.

Egy másik, külföldi portálon megjelent tanulmány azt is kimutatta, hogy már két órás tartózkodás a természetben csökkenti a negatív érzelmek számát és általában a magas szintű stresszt.

Számos más értekezés is hasonló eredményeket mutatott. A természetben eltöltött idő következetesen javítja a közérzetünket, és csökkenti az olyan pszichoszomatikus betegségek előfordulásának kockázatát, mint az ingerlékenység, az álmatlanság, a feszültség, a fejfájás és az emésztési zavarok.

2. A természet közelsége erősíti az immunrendszert

Kimutatták, hogy a rendszeres séták a természetben csökkentik számos betegség kialakulásának rizikóját, beleértve a kettes típusú cukorbetegséget, az asztmát, a szívbetegségeket és a rákbetegség néhány típusát. A napsugarakból D-vitaminhoz is jutunk, ami szintén segít megerősíteni az immunrendszert.

A tudósok még nem tudják pontosan, hogy a természetben töltött idő miért van olyan jótékony hatással testi és lelki jólétünkre, de meg vannak győződve arról, hogy a természet valamilyen módon elősegíti a szervezet „pihenési és emésztési” üzemmódjának beindulását.

Egyes kutatók úgy vélik, hogy a növények által termelt fitoncidek belélegzése növeli a fehérvérsejtek szintjét, amelyek központi szerepet játszanak az immunrendszer támogatásában a fertőzések és betegségek leküzdésénél.

3. A természetben tett séta csökkenti a stresszt és a szorongást

Régóta ismert, hogy a természetbe járás enyhíti a mentális egészségügyi problémákat, például a szorongást, a depressziót, mivel csökken a stresszhormonok termelődése, ami a vérnyomás, a pulzusszám és az izomfeszültség mértékének a csökkenését is jelenti egyben.

Tanulmányok kimutatták, hogy a természetben való tartózkodás vagy egyszerűen csak a természet világának és elképesztő jeleneteinek megfigyelése pozitív érzelmeket válthatnak ki, és hozzájárulhatnak az általános jóléthez.

Bár tudományos válasz még nem áll rendelkezésre arra, hogy a környezet miért van ilyen pozitív hatással ránk, úgy tűnik, genetikailag arra vagyunk programozva, hogy szinkronba kerüljünk a fák, növények, víz és más természeti elemek ritmusával.

Az erre vonatkozó legújabb kutatások azt sugallják, hogy a bolygónk rezonanciája segít egyensúlyba hozni belső biológiai útjainkat. 

4. A természet inspirálja a kreatív gondolkodást

Amikor legközelebb a szabadban vagyunk, szánjunk egy percet arra, hogy elgondolkozzunk a bolygó erején. A természet nyugtató tulajdonságai és a környezet veszélyei közötti kontraszt egészen elképesztő.

Nézzünk szét magunk körül, és rájövünk, hogy csak egy pont vagyunk a térképen. A körülöttünk levő világ elképzelhetetlen méretekre tágul, de a természetben töltött idő mindenkit inspiráló és „terjeszkedő gondolkodásra” késztethet, ami egyenesen vezet az innovatív ötletekhez.

Már az 5-15 perces séták is elősegíthetik a kognitív funkciók újjáélesztését és inspirációt válthatnak ki. És nem csak a természetben való tartózkodás az, ami elősegítheti a kreatív gondolkodást, hanem az is, ha kivonjuk magunkat egy olyan környezetből, amikor az érzékszerveink agyonstimuláltak.

5. A természetjárás szórakoztató és oktató jellegű a gyerekek számára

Az orvosok már régóta aggódnak amiatt, hogy a technológia negatív hatással van a gyermekek mentális egészségére és testi jólétére.

A 8-18 éves gyermekek képernyő előtt eltöltött ideje és közösségi média használatának növekedése egyértelműen negatív hatással vannak a fiatalabb generációk pszichés fejlődésére. Csökken a fizikai aktivitásra fordított idő, ezzel arányosan pedig megnő a depresszió kialakulásának kockázata.

A számítógépen és okostelefonon töltött túl sok idő negatív hatással van a tinédzserek szociális készségeinek fejlesztésére is. Az internetfüggőség valós probléma, és összefüggésbe hozható a depresszióval, az alacsony önbecsüléssel és a magányossággal.

Egyértelmű, hogy a szülőknek bátorítaniuk kell gyermekeiket, hogy szakadjanak el a képernyőtől, és tapasztalják meg az életet a szabadban. Persze, a réten való futás elsőre nem olyan vonzó a fiatalok számára, mint a kedvelt TikTok sztár legújabb videójának megtekintése, de okos módszerekkel ez is izgalmassá tehető.

Szerencsére a sétákat ma már számos érdekességgel és csavarral lehet megbolondítani, hogy szórakoztatóak és tanulságosak is legyenek még a kamaszok számára is.

Akadnak olyan szülőknek szóló weboldalak is, amelyek arra bíztatják a sorstársaikat, hogy ösztönözzék gyermekeiket a természetben töltött idő növelésére, közben pedig a gyerkőcök használják mind az ÖT ÉRZÉKSZERVÜKET, teljes figyelmüket a környezetükre fordítsák. 

JAVASLATAIK:

1, Gyakorlatok, amelyek a LÁTÁST javítják – vadászjátékok, bizonyos növények, fák, rovarok vagy magvak megtalálása

2, Megtanítani a gyereknek, hogy néha meg kell állni és időt kell szánni élvezni az erdei virágok, fák, bogyók, fűfélék ILLATÁT , AROMÁJÁT 

3, Megtanítani őket CSENDBEN LENNI , HALLGATNI a madarak hangját, a folyó vizét, a szél fütyülését az ágak között

4, MEGÉRINTENI a fák kérgét, a TAPINTÁSON keresztül érezni a természetet

5, Erdei bogyókat, EHETŐ gombákat szedni és termeszetes eredetű FINOMSÁGOKAT készíteni belőlük

6. A rendszeres séta javítja a megfigyelési készségeket

A természet felfedezése segíthet saját megfigyelőképességünk finomításában is. Ha odafigyelünk a környezetünkre, és csendben maradunk, ritka növényekre és állatokra figyelhetünk fel.

7. A séta éveket ad az élethez

Nemrégiben külföldön napvilágot látott egy cikk, amely a hosszabb, boldogabb és egészségesebb élet titkait tanulmányozó kutatók eredményeiről számolt be. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a természetben végzett testmozgás évekkel meghosszabbítja az életet.

Állítólag napi legalább 20-25 perces gyors séta segít plusz hét évet kipréselni a testünkből.

Tény, hogy az orvosok például az Egyesült Királyságban már természetjárást is felírnak a magas vérnyomással és szorongással küzdő betegek számára. Úgy vélik, hogy a „természetes receptek” számos előnnyel járnak a testi és lelki jólét szempontjából.

8. A természet javítja a kognitív funkciót

A természetben eltöltött idő különösen pozitív hatással van a fókusz megtartásának képességére.

Rachel és Stephen Kaplan „Figyelem-helyreállítási elmélete” szerint a természet feltölti a szervezet biológiai erőforrásait, míg a zsúfolt városi környezet elszívja az energiát.

A kutatópáros azt is megjegyzi, hogy a természetes környezet jobb eredményeket hozott, mint a mesterséges természet vagy a zöldterületek a városokban. A végső következtetésük az volt, hogy a zaj- és légszennyezés, a reklámtáblák, a népsűrűség, a forgalom és a városi környezet egyéb elemei túlterhelik a kognitív funkciókat.

9. A természetben séta segít a fogyásban

Nem titok, hogy a rendszeres séta segít a fogyásban. A mérsékelt testmozgás segíthet az elhízás kezelésében és az egészséges testsúly fenntartásában, de a természetben tett séta egy lépéssel tovább visz.

Segít az éhségérzet szabályozásában és javítja az anyagcserét. Ez azt jelenti, hogy szervezet természetes alapon gyorsabban égeti el a kalóriákat.

10. A séta segít jobban aludni 

Jelentős különbség mutatható ki a jobb és a hosszabb alvás között is a sétázók és az otthon ülők között. Az aktív életmódot folytatók mélyebben alszanak, és reggel felfrissültebbnek érzik magukat.

A témában megjelent tanulmány legérdekesebb aspektusa azonban az volt, hogy a séta az alvás minőségét javította, és nem pedig az alvás időtartamát.

Ugyanis a természetes napfény élvezete serkenti a szervezet cirkadián ritmusát, ami elősegíti az egészséges alvási szokásokat. Ezzel szemben a HD képernyők kék fénye negatív hatással lehet az alvás minőségére. Még egy jó ok arra, hogy elkerüljük a képernyőt, főleg lefekvés előtt.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján tehát a legokosabb lépés amit tehetünk az, ha gyakrabban mozdulunk ki és megyünk a természetbe. 

Ráadás

Még egy tipp, de annál fontosabb dolog: a hormonok. Rengetegszer hallunk róluk, nem felejthetjük ki őket a sorból. Bőven van szerepük abban, hogy jól működjünk. Ismered őket?

  • Szerotonin – a boldogsághormon. Mit tehetsz, hogy hozzá juss? Meditálj sokat, mozogj minél többet, napfürdőzz és probiotikumokról se feledkezz meg!
  • Dopamin – a jutalom érzése – Mit tehetsz, hogy hozzá juss? Figyelj magadra, gondoskodj magadról, egyél egy finomságot, egy fontos tennivalót csinálj meg, és nyugodtan ünnepeld meg a legkisebb győzelmedet is!
  • Oxitocin – a szeretet érzése – Mit tehetsz, hogy hozzá juss? Simogass állatokat, legyél kisbabák közelében, dícsérj, jótékonykodj, ölelj!
  • Endorfin – a fájdalomcsillapító – Mit tehetsz, hogy hozzá juss? Nevess, alkalmazz aromaterápiát, egyél csokit, és építsd be az életedbe a testedzést!

Hihetetlen sok előny egy apróságba bezárva. Vegyünk hormonfürdőt, használjuk a karnyújtásnyira levő természetes megoldásokat egészségünk megőrzése érdekében! 

És ne a gyógyszerek jussanak eszünkbe elsőre, ha valamilyen problémánk van. A természet árasztja a megoldásokat és ezernyi problémára kínál gyógymódot. Tényleg csak a kreativitásunkra kell bízni, hogyan szeretnénk gyógyulni, mert a lehetőségek az orrunk előtt vannak és mint látjuk kifogyhatatlanok. 

Nubium Park és a séta fontossága

Természet szeretetére korán kell kezdeni a nevelést. Ha a szülő életében fontos szerepet játszik a rendszeres természetbe járás, gyermekének már magától értetődő lesz a kimozdulás. Generációról generációra adható így át ez a fajta mentalitás. Az a fontos, hogy minél többen építsék be a mindennapjaikba a nagy sétákat, társasággal vagy egyedül is akár.

A Nubium Parkban minden feltétel adott a természet közelségének átéléséhez. Már az érkezés pillanatától kezdve csodálatos légkör veszi körül a látogatóinkat, amelytől nyugodtnak és pihentetőnek fogják érezni magukat.

Támogatjuk, hogy a diákok, és tulajdonképpen minden generáció gyakran látogasson ki a szabadba. Foglalkozásokat, előadásokat szervezünk, hogy a zöldövezeten keresztül jobban mélyüljön el az átadott információmennyiség.

Igazi csemege a mezítlábas tanösvényen tett túrázási lehetőségünk, ahol talpunkkal kóstolhatunk bele a természetbe. Jól hangzik, ugye? Izgalmas felfedezési módja ez a környezetnek, még a felnőtteket is a gyerekkorba visszarepítő érzésekkel. A jótékony hatásokról nem is beszélve: javuló testtartás, vérkeringés, jobb agyműködés😊… Gyerekeknek mozgásfejlesztés felső fokon. Mindezek miatt is érdemes kipróbálni a cípőmentes sétát, közben pedig nagyokat nevetni. Várunk mindenkit szeretettel.

Gyereknek szabadban a helye

Azok a gyerekek, akik rendszeresen kimennek a természetbe, gyakran jobban teljesítenek az iskolában, mert kiegyensúlyozottabbak, magasabb a koncentrációs szintjük és jobb a memóriájuk, mint azoknak, akik idejük nagy részét bent töltik a televízió előtt, vagy videojátékokkal játszanak!

Általában kreatívabbak és jobb az önértékelésük, mint azoknak a társaiknak, akik kevesebb időt töltenek a szabadban. Ennek oka az, hogy nagyobb valószínűséggel vannak kitéve olyan újszerű ingereknek, mint a növények, fák és állatok közelsége, amelyek serkentik a képzeletüket, és arra ösztönzik őket, hogy kreatívan gondolkodjanak arról, hogyan lépjenek kapcsolatba a környezetükkel.

Mi is úgy gondoljuk, hogy minél több időt kellene töltenie a gyerekeknek a szabadban, mert így jobban megértik a környezetetüket. Az állatokról és növényekről úgy tanulhatnak, hogy inkább a természetes élőhelyükön figyelik meg őket közelről.

A LÁTVÁNY , a HANGOK , az ILLATOK és MÁS INGEREK , AMELYEKET SÉTA KÖZBEN TAPASZTALNAK , SEGÍTHETNEK ABBAN , HOGY KIKAPCSOLÓDJANAK a nap eseményeiből, ők is és a felnőttek is.

Éppen ezért biztatjuk az iskolákat, hogy keressenek minket bizalommal, ha egy rendhagyó biológia órát szeretnének tartani diákjaiknak.

Fontos megemlítenünk, hogy parkunkat ki is lehet bérelni, így bárki a saját kezébe veheti a szervezést és saját fantáziája szerint valósíthatja meg programját. Természetkedvelők ugyanúgy, mint cégek, csoportok csapatépítő összejövetelekre, találkozókra, grill partykra, sütögetésekre. 

Nubium Park – partner a programokhoz.

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71