„Úgy gondolom, hogy nagyon elszakadtunk a természettől és egy önző világképet tükröz az, hogy magunkat hisszük a világegyetem középpontjának. Behatolunk a természetbe, és kifosztjuk az erőforrásaiért. Úgy gondolom, félünk saját magunk elkezdeni a változást, mert úgy gondoljuk ezzel feláldozunk valamit, feladunk valamit, holott az emberi létezésben a legjobb a leleményesség, kreativitás, a szellemesség és úgy érzem ha a szeretet és együttérzés lesz a fő irányelvünk, akkor olyan új rendszereket teremtünk, fejlesztünk és valósítunk meg, amelyek hasznosak lesznek minden ártatlan élőlény számára és a környezetünknek is.….Azt hiszem, a tőlünk telhető legjobb az, ha támogatjuk egymást ahelyett, hogy felelősségre vonnánk a másikat a múlt hibái miatt. Ha segítjük egymást a fejlődésben, a tanulásban és irányt mutatunk egymásnak, hogyan tehetjük jóvá a hibákat. Ez az emberiség legnagyobb erénye. „- mondta lenyűgöző köszönőbeszédében Joaquin Phoenix az Oscar-gálán miután átvette az aranyszobrocskát 2020-ban.
Ma már mindennap hallunk a bolygónk védelmének fontosságáról. És bár ez nagyon igaz, sokan vannak, akik még mindig nem tudják, mit tehetnek a környezetük megmentéséért.
Középpontban a környezetvédelem
A környezetvédelem manapság egyre fontosabbá válik. Hogy miért? Ha nem védjük a környezetet, bolygónknak előbb-utóbb szörnyű következményekkel kell szembenéznie.
A Földünknek véges mennyiségű erőforrása van az élet fenntartásához, és ha ezek az erőforrások elfogynak, annak beláthatatlan következményei lesznek.
A környezet az, ahol minden élet létezik a Földön. Ez a hely tart fenn minket és ad otthont nekünk. Emellett élelemmel és vízzel lát el, megvéd minket az olyan káros dolgoktól, mint a levegőben lévő szennyező anyagok, a talajerózió és még sok mástól.
Ha nem védjük meg a bolygónkat, kritikus állapothoz érkezünk el. Az állatok ki fognak pusztulni. Az ózonréteg egyre vékonyabb lesz a sok szennyezés miatt. Az emberek súlyos egészségügyi problémákkal fognak szembesülni a környezetünkben lévő mérgező vegyi anyagok miatt. És sajnos a sort tovább folytathatnánk.
Éghajlatváltozás görbe tükör
Mindannyian tapasztaljuk saját bőrünkön az éghajlatváltozás hatásait, az árvizektől kezdve a hatalmas viharokig. Nem szabadna figyelmen kívül hagynunk ezeket az intő jeleket, de mivel annyi más dolog miatt kell aggódnunk, így nem mindig helyezzük előtérbe a környezetvédelmi kérdéseket. Pedig a katasztrófa már a küszöbön áll és időnként már be is kopogtat.
Az éghajlatváltozás egy olyan folyamat, amelyet az emberi tevékenység – például a fosszilis tüzelőanyagok elégetése és az erdőirtás – által a légkörbe kibocsátott üvegházhatású gázok okoznak. Ezek a gázok megkötik a hőt a légkörben, ami miatt a Föld egyre melegebbé és melegebbé válik. Az éghajlatváltozás hatásai többek között a következők:
1, az átlaghőmérséklet emelkedése
2, drasztikus hőhullámok
3, intenzívebb esőzések, amelyek áradásokat és földcsuszamlásokat okozhatnak
4, szélsőségesebb időjárási jelenségek, például hurrikánok és tornádók.
Az éghajlatváltozás valós globális probléma, ez egyben azt jelenti, hogy globális válaszra van szükségünk a környezetünk védelme érdekében. Mit tehetünk, hogy megvédjük bolygónkat az éghajlatváltozással szemben?
Az első lépés az, hogy elfogadjuk, hogy az éghajlatváltozás megtörtént, és az emberek okozzák. A második lépés az, hogy megértjük, hogyan hat az éghajlatváltozás a bolygónkra, és hogyan segíthetünk megvédeni azt.
Hogyan tudsz segíteni?
- Használj kevesebb vizet! – Figyelj oda a kézmosásokra, zuhanyozásokra, hogy feleslegesen ne folyjon a víz! Tudtad, hogy sok energiát és erőforrást igényel a több mint 10% vizet tartalmazó termékek előállítása, feldolgozása, szállítása és ártalmatlanítása? Próbáld így nézni a boltok polcait, amikor vásárolsz.
- Kerüld az egyszer használatos műanyagok használatát, amikor csak lehetséges.
- Kapcsold le a lámpákat, amikor nem használod őket. Nyilvánvalónak tűnhet, de fontos, hogy ne felejtsd el lekapcsolni a lámpákat. Ha felkapcsolva hagyod őket, azok energiát pazarolnak.
- Használj kevesebb papírt! – Tudatosan nyomtass, és csomagolj! Bármi, amivel csökkentheted a csomagolóanyag mennyiségét például ajándékozásnál vagy karácsonykor, segít az erőforrások megtakarításában és a környezetszennyezés csökkentésében.
- Vásárolj olyan cégek által gyártott termékeket, amelyek felelős üzleti tevékenységet folytatnak! Fontos, hogy mindannyian kivegyük a részünket abból, hogy zöldebb bolygót teremtsünk a jövő generációi számára. Próbálj meg olyan vállalatok termékeiből vásárolni, amelyek támogatják a fenntartható gyakorlatokat, például az újrahasznosítást és az anyagok újrafelhasználását.
- Ha otthonodban vegyszerekre van szükséged, igyekezz minél kevesebbet használni belőlük. Ha mégis kénytelen vagy használni, győződj meg róla, hogy azokat megfelelően ártalmatlanítod, és nem kerülnek vízforrásokba, vagy válassz eleve környezetkímélőket.
- Tiszteld az élővilágot azáltal, hogy megvéded az erdőkben, a vízben élő állatok élőhelyeit, és más olyan területeket, ahol az emberek elpusztítanák az otthonukat, ha a közelben házakat építenének.
Az éghajlatváltozás komoly probléma, és nem fog megszűnni. Sok tudós úgy véli, hogy ha ezen az úton haladunk tovább, akkor a folyamat már tényleg visszafordíthatatlanná válhat.
Te hova tartozol?
Földünk lakosságát a környezetvédelemhez való hozzáállás alapján három csoportba sorolhatjuk. Vannak, akik szemetelnek, fittyet hánynak a vészjósló előrejelzésekre és a segítség helyett csak ártanak. Aztán vannak a semlegesek, akik bár nem szennyezik jelentősen a környezetüket – vagy semennyire -, de mégsem járulnak hozzá a környezet megóvásának ügyéhez, inkább homokba dugják a fejüket mondván nem az ő problémájuk a kialakult helyzet. És vannak, akik felismervén a felelősségüket ahelyett, hogy egymásra mutogatnának a tettek mezejére lépnek. Aktívan kiveszik a részüket a globális éghajlatváltozás megállításában és a szelektív hulladékgyűjtést vagy a túlfogyasztás elkerülését olyan alapnak tekintik, mint más egy cipőfűző megkötését.
Túlfogyasztás és ami mögötte van
Mert bizony túlfogyasztunk. És ez a túlfogyasztás makacsságunk ékes bizonyítéka. Csak még egy doboz tej, csak még egy kilogramm hús, csak még egy új nadrág. Észre sem vesszük, hogy ezt tesszük, de mégis így van, és ez az ami számít. Talán azért, mert sikeresen meggyőzzük magunkat arról, hogy nem kell olyan dolgokon gondolkodnunk, mint a szűkösség vagy a fenntarthatóság – ezek a problémák csupán mítoszok.
Közben pedig a túlfogyasztás nem csak az ételekre és italokra vonatkozik, hanem mindenre. Arról szól, hogy minden ami a kezünk ügyében van, előttünk, bármikor elérhető. Arról, hogy azt hisszük, ha valami elérhető, arra biztosan szükségünk is van.
A körülöttünk lévő világ változik, mi pedig úgy állunk hozzá ezekhez a változásokhoz, hogy egyre több erőforrást fogyasztunk, hogy fenntartsuk az életszínvonalunkat.
A probléma nem csak az, hogy elszaladt velünk a ló és túlságosan sokat fogyasztunk. Sokkal inkább az, hogy nincs időnk elgondolkodni azon, hogy mit fogyasztunk. Nincs más választásunk, mint mindent egyszerre csinálni: enni, aludni, a városban kocsikázni, hogy valami megvehető dolgot keressünk, miközben a környezetünk kiabál mellettük, hogy lassítsunk!
A Túlfogyasztás napja
Szomorú, de idén már július 28-ára esett a túlfogyasztás napja. Ez a nap azt mutatja meg, hogy mennyi idő alatt használja fel az egy évre jutó erőforrásait a Föld. Innentől kezdve az év hátralevő részében már a jövő generáció erőforrásait használjuk és éljük fel. A 70-es évektől kezdve, amikor még decemberre esett ez a nap, minden évben hamarabb érkezik el a túlfogyasztás napja, jelezve, hogy egyre nagyobb bajban vagyunk.
Lassítsunk! Változtassunk!
Pedig mindannyian képesek vagyunk változtatni. Ha mindenki csak 10 percet szánna naponta arra, hogy tegyen valamit a környezet védelméért, az már olyan nagy változást eredményezne, amelynek hosszú távú hatása lehet. Sokan közülünk már most is megteszik ezt az újrahasznosítással és az egyszer használatos műanyag zacskók kerülésével. Ideje feltűrni az ingujjakat és tenni a környezetünk megmentéséért, mert ennek elmulasztásáért senki mást nem hibáztathatunk, csakis magunkat.
Egyénként és közösségként is segíthetünk csökkenteni a ökolábnyomunkat, csökkenthetjük a termelt hulladék mennyiségünket és fokozhatjuk az újrahasznosítást. Takarékoskodhatunk a vízzel, és megújuló energiaforrásokat használhatunk otthonaink és vállalkozásaink energiaellátásához. Csak néhány példa, mellyel hozzájárulhatunk a folyamat mértékének csökkentéséhez.
“Alakítsuk együtt a jövőnket!”
Tavaly rendezték meg a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Expó és Világtalálkozó-t, mely a visegrádi országok közös fenntartható fejlődéssel foglalkozó rendezvényeként debütált. A szervezők célként tűzték ki, hogy felhívják a közönség, különösen a fiatalok figyelmét a kedvezőtlen környezeti, társadalmi és gazdasági folyamatokra, illetve bemutassák, hogy ezek a negatív, az emberiség jövőjét beárnyékoló változások még visszafordíthatók. Mottóként a “Alakítsuk együtt a jövőnket!” szlogent választották. A programok négy tematikus eseménycsoport köré épültek: A Fenntarthatóság Univerzuma – Világtalálkozó, Fejlődés harmóniában a természettel – Fenntarthatósági Expó, A Te Bolygód – Közönségprogramok a fenntarthatóságról, A Jövő Hősei – Ifjúsági élményprogram a fenntarthatóságról. Ez utóbbi rendezvénynek egyik kiemelt célja az volt, hogy a fiatal korosztály figyelmét is felhívják a fenntartható életmód fontosságára.
Környezetvédelmi filozófiánk
A Nubium Park egy olyan környezetbarát hely, ahol egyszerre lehet tanulni a természetről és élvezni annak szépségét. Szintén mi is fontosnak tartjuk a fiatalok érdeklődésének felkeltését környezetünk megóvása érdekében, így lehetőséget biztosítunk a gyermekek számára, hogy kalandprogramok, környezeti nevelés és környezettudatos tevékenységek révén megismerjék a természeti környezetünket.
Reméljük, hogy azáltal, hogy a fiatalokat felvilágosítjuk környezetünk védelmének fontosságáról és arról, hogy ők hogyan tudnak változtatni, a változás szószólóivá válnak, és maguk is lépéseket tesznek természeti kincseink megőrzése érdekében.
Az oktatási lehetőségek biztosítása mellett elindítottuk a „Ezt a világot tegyük jobbá” elnevezésű kezdeményezést. Reméljük, hogy ez a kampány mindenkit, aki ellátogat a parkunkba, arra ösztönöz, hogy tegyen a bolygónk megvédéséért.
Úgy gondoljuk, hogy ha mindenki megteszi a magáét, akkor fenntartható jövőt építhetünk magunk és gyermekeink, azaz a jövő generációi számára.
Elkötelezettek vagyunk amellett is, hogy a helyi közösségekkel együttműködve olyan megoldásokat dolgozzunk ki, amelyek biztosítják természeti örökségünk védelmét és az erőforrások fenntartható használatát parkunk területén.
Most kell cselekednünk, mielőtt túl késő lenne.