„A mese menedzsel minket, én pedig menedzselem a meséket” Benyó Erzsébet
A mesék a gyermekek helyes nevelésének legfontosabb részét képezik. Megtanítják a gyerekeket az életre, és arra, hogyan kezeljék a vele járó kihívásokat. Azért fontosak, mert tanulságokat tanítanak számunkra. A történetek segítenek nekik megérteni a körülöttük lévő világot, és azt, hogyan viselkednek az emberek.
A mesemondás kultúránk és történelmünk fontos része. Segít, hogy kapcsolódjunk a múlthoz, és továbbadjuk történeteinket a jövő nemzedékeinek.
A mesélés fontos része a gyermekkori fejlődésnek, és olyan készség, amelyet a szülők és a tanárok arra is használhatnak, hogy a gyerekeket a különböző kultúrákról tanítsák.
Amikor például a szülő mesél, segít a gyermeknek abban, hogy megtanuljon döntéseket hozni és problémákat megoldani – mindez két kulcsfontosságú készség, amelyre idősebb korban szükségük lesz.
Mesemunka az iskolákban
Napjainkban a mesemunkát egyre gyakrabban alkalmazzák az iskolákban, mivel így fejleszthetik a gyermekek nyelvi készségeit, képzelőerejét és kreativitását. Ez segíthet abban, hogy magabiztosabb beszélőkké váljanak, akik szívesen osztják meg a történeteiket másokkal.
A szakértők úgy gondolják továbbá, hogy a mesemondás javíthatja a memóriaképességet, ami azt jelenti, hogy a gyerekek jobban tanulnak, ha korábban olvastak vagy hallottak egy történetet.
A mesemondás fantasztikus módja annak, hogy bevonják a gyermekeket, és felkeltsék az olvasás iránti érdeklődésüket. Bárhol végezhető tevékenység, akár otthon, akár az osztályteremben. Manapság sokféle történet áll rendelkezésre, köztük olyan hagyományos mesék is, mint például a Hamupipőke. Ezek a történetek generációkon keresztül öröklődtek, és általában varázslatot vagy más természetfeletti eseményeket, például beszélő állatokat vagy tündéreket tartalmaznak.
A mesemondó tevékenységek más típusai közé tartoznak az egyéb kultúrákból származó mesék, például az orosz népmesék vagy az afrikai népmesék, amelyekben nem feltétlenül van varázslat, de sok izgalmas kaland annál inkább!
Mesemondás előnyei
Rengeteg oka van annak, hogy a mesemondó tevékenységek miért nagyszerűek a gyermekek számára:
– A gyerekek szeretik a történeteket, így a mesefoglalkozásokban való részvétellel jobban fogják élvezni a történeteket, és jobban érdekelni fogja őket az olvasás.
– A történetek sokkal többek, mint szavak egy oldalon – jelentéssel bírnak, amelyet utána meg lehet beszélni a gyerekekkel, így megérthetik az olvasottakat.
Miért van a meséknek maradandó hatása az életünkre?
A mesék a legmélyebb vágyakból, félelmekből és reményekből születnek – olyan történetek, amelyek a legbelül megérintenek minket. Ezek a történetek az átalakulásról is szólnak: a rút kiskacsából hattyú lesz vagy Hamupipőke rongyaiból hercegnőhöz illő ruha. A mesék lehetőséget kínálnak arra, hogy a szereplők tapasztalatain keresztül felfedezzük önmagunkat, ezért nem tudunk betelni velük!
Mesefoglalkozások lényege
A meseterápia a gyermekek segítéséről szól. Egy módja annak, hogy arra ösztönözzük őket, hogy beszéljenek a problémáikról, és rávegyük őket, hogy gondolkodjanak a megoldásokon.
Arról szól, hogy megadjuk nekik azt a szeretetet, figyelmet és megértést, amelyre szükségük van ahhoz, hogy boldog, egészséges felnőttekké váljanak.
A mesefoglalkozások lényege, hogy szórakoztatóak és élvezetesek legyenek, ugyanakkor arra is ösztönözzék a gyerekeket, hogy gondolkodjanak el azon, amit olvasnak vagy hallanak.
Ki a meseterapeuta?
A meseterapeuta olyan személy, akinek sok tapasztalata van a gyerekekkel, és tudja, hogyan kell velük beszélgetni, hogy a gyerekek nyugodtan megnyíljanak. Tudja, hogyan használja a hangját és a testbeszédét, hogy a gyermek elég biztonságban érezze magát ahhoz, hogy elmondhassa, mi történik az életében, és miért van szüksége segítségre. A meseterapeuta azt is megérti, mit jelent, ha a gyermek nem akar bizonyos dolgokról beszélni, és hogyan lehet finoman rábeszélni, hogy mégis beszéljen.
Ahhoz, hogy a gyermek megnyíljon a problémáiról, szüksége van valakire, aki meghallgatja anélkül, hogy elítélné vagy megmondaná neki, mit kellene tennie ahelyett, hogy beszélne róla. Szüksége van valakire, aki megnyugtatja őt, hogy bármi is történik az életében, az rendben van, hogy bármennyire is rossznak tűnnek most a dolgok, mindig lesz remény az alagút végén. Ez a személy tud lenni a meseterapeuta.
Meseterápia célja
A meseterápia célja, hogy segítsen a gyermekeknek leküzdeni félelmeiket, de a szülők számára is remek módja annak, hogy kötődjenek gyermekeikhez. A gyerekek biztonságos környezetben beszélhetnek érzéseikről és érzelmeikről, a szülők pedig segíthetnek gyermekeiknek átvészelni a nehéz élményeket.
Néhány a leggyakoribb félelmek közül, amelyekkel a gyerekek szembesülnek:
– Félelem a sötétségtől
– Félelem az egyedülléttől
– Félelem a szörnyektől/szellemektől/az ágy alatti szörnyektől
– Félelem az idegenektől
– Félelem az új helyzetektől (például az iskolába járástól).
A mesefoglalkozások célja tehát, hogy a gyerekek és bármely más korosztály szórakoztató és egyedi módon fejezhessék ki magukat. Ez lehetővé teszi számukra, hogy olyan élményt szerezzenek, amely segít nekik új kapcsolatokat építeni a többi gyerekkel, például az osztályban. Emellett egészséges versengés mellett fejleszthetik a képzelőerejüket és használhatják kreativitásukat. Emellett cél, hogy:
– a gyerekek élvezzék a mesék varázsát, és a passzív részvételen keresztül önbizalmat építsenek.
– segíteni a gyermekeket abban, hogy a tanulás és a növekedés során felismerjék saját lehetőségeiket. A foglalkozások alatt megtanulhatnak új szavakat, az utasítások követését és a csoportban való munkavégzést. A tevékenységek erősítik a gyermekek önbecsülését, valamint tudásukat, készségeiket és véleményüket.
– a gyermekeket arra ösztönözni, hogy a történetbe belefeledkezzenek. – a gyerekek jobban megértsék a szereplők szerepét és a különböző típusú embereket, akikkel a mesékben találkoznak.
Mesefoglalkozások felépítése
A régi idők meséi tele voltak varázslattal, kalanddal és izgalommal. Ezért szeretik őket évszázadok óta kicsik és nagyok egyaránt.
A mesefoglalkozások segítenek a gyerekeknek, fiataloknak, hogy új módon élvezzék kedvenc meséiket. A szülők is használhatják őket, mivel segítenek felidézni saját kedvenc meséiket, amikor ők voltak fiatalabbak.
A mesefoglalkozásokat úgy tervezték, hogy a gyermekeket arra ösztönözzék, hogy elmerüljenek a történetben. Emellett a szókincsépítést és a hallgatási készségek fejlesztését is szolgálják. Többféle tevékenység használható ennek érdekében:
– hangos olvasás
– kulcspontok felidézése
– a történet vizualizálása és eljátszása
– a történet egyes részeinek eljátszása
Magához a foglalkozáshoz kapcsolódó tevékenységek négy részre oszthatók:
1, Olvasás előtt – ötletek a mese elkezdéséhez és a gyermek felkészítéséhez az olvasásra
2, Olvasás közben – olyan tevékenységek, amelyeket a könyv, mese olvasása közben lehet végezni gyermekkel
3, Olvasás után – a könyv, mese befejezése után végezhető tevékenységek
4, Extra szórakozás – javaslatok olyan extra szórakoztató dolgokra, amelyeket az olvasás után is lehet csinálni gyermekkel.
Mesefoglalkozások elemei
A mese bemutatása, hangos felolvasása, melyben időnként szünetet tartanak a beszélgetésekhez, kérdésekhez, majd a történet saját szavakkal való újrafogalmazása is mind-mind a foglalkozások részét jelentik. Az olyan kérdések mint, például: „Mi a helyzet a mesével? Mit gondolsz, mi fog történni ezután? El tudod mondani, mi történt a 4. oldalon? Szerinted mi történt előtte? Mi történt volna, ha…? segítenek a gyerekeknek megnyílni és elkezdeni beszélni.
Bátorítani lehet a gyerekeket, hogy rajzoljanak képeket a történet kulcsfontosságú pillanatairól, vagy írjanak róluk utólag. Készíthetnek mesefalat, térképet a kedvenc könyv, történet helyszínéről, felcímkézhetik a történet fontos helyeivel és személyeivel. Rajzolhatnak képeket a szereplőkről.
Az alábbi tevékenységek azonban nem csak a meseidő alatt használhatók. Felhasználhatók, akár egy találkozóra várva vagy egy esős napon otthon is szórakoztathatják a gyermeket, akár új fogalmak és készségek elsajátításában is segíthetnek.
A mesék tanításai
A történetmesélés a tanulás, a tanítás és a másokkal való kapcsolatteremtés hatékony eszköze. Évszázadok óta használják a tudás és a hagyományok átadására, szórakoztatásra és erkölcsi tanulságok átadására.
A mesefoglalkozásoknak köszönhetően a gyerekek sok értékes tanulságot tanulhatnak, és toleránsabbá válhatnak más emberek és hitük iránt. A mesék arra is ösztönzik a gyerekeket, hogy célokat tűzzenek ki és érjenek el.
A mesék tele vannak reménnyel, varázslattal és izgalommal. Megtanítják a gyerekeket az életre, a szerelemre, a barátságra és a családra – olyan leckékre, amelyek ma is érvényesek.
Mesefoglalkozások népszerűsége
A mesefoglalkozások népszerűsége abban gyökerezik, hogy rendkívül rugalmasak. Bármilyen tantárgy tanításához használhatóak, a természettudományoktól kezdve a történelmen át a matematikáig. Arra ösztönzik a gyerekeket, hogy foglalkozzanak a környezetükkel és más emberekkel. Ideális módja a szociális készségek fejlesztésének és az önbizalom növelésének.
Fontos, hogy a mesefoglalkozások bármely korosztály számára használhatók, a kisgyermekektől a tizenévesekig és azon túl is. Benyó Erzsébet véleménye szerint:
“aki felnőttként érti a mesék üzenetét, az jól tud mesélni a gyermekének.”
Továbbá a mesefoglalkozások népszerűségének oka az, hogy minden érzékszervet – látás, hang, tapintás, ízlelés és szaglás – igénybe vesznek, és ezáltal a mese nemcsak értelmi, hanem érzelmi szinten is megelevenedik.
Mesefoglalkozások a Nubium Parkban
Mi a Nubium Parkban úgy gondoljuk, hogy napjaink rohanó világában nagy szükség van az olyan támogató programokra, mint a mesefoglalkozások, amelyek lehetőséget adnak a résztvevőknek arra, hogy a képzeletükkel játszanak. Ezért is döntöttünk úgy, hogy biztosítjuk a helyszínt a programhoz. Hisszük, hogy a bélai halastavak megnyugtató közelsége és látványa hozzájárul a foglalkozások sikeréhez.
A már megvalósult mesemisszió-csapatépítő foglalkozás a feltöltődés, inspiráció, ismerkedés az iskola társakkal, új célok és a nevetés jegyében zajlott.
Bízunk abban, hogy a korábbi, jól sikerült alkalmat számos további fogja követni akár a legkisebbek, akár a kamaszok vagy felnőttek részvételével.