Miért fontos tudnom, ki vagyok?

Ha nem tudod, hogy ki vagy, akkor honnan tudod, hogy milyen ember akarsz lenni? Ha nem ismered az erősségeidet és a gyengeségeidet, hogyan tudod azokat a saját érdekedben felhasználni? Ha nem tudod, mi motivál téged, akkor mi vezéreli a tetteidet?

Egyszerűnek tűnő kérdések, amelyekkel mindenképp érdemes foglalkozni ebben a folyamatosan változó világban, amelyben élünk. Olyan kérdések, amelyek az önismeret felé terelnek bennünket. Néha annyira belefeledkezünk az élet részleteibe, hogy elfelejtjük, kik is vagyunk. Ebben a rohanó világban pedig könnyű szem elől téveszteni azt, ami a legfontosabb.

Önismeret lényege

Nevezhetnénk, hogy az önismeret egy nagy lépés a siker felé. Az a képesség, hogy megértjük és felismerjük saját érzéseinket, szükségleteinket, vágyainkat és motivációinkat. De azt is jelenti, hogy úgy látjuk magunkat, ahogy mások látnak minket, és megértjük, hogyan hatunk másokra. Minél öntudatosabbak vagyunk, annál jobban tudunk megalapozott döntéseket hozni, határokat szabni másokkal szemben, és életünk minden területén javítani, beleértve az otthoni és munkahelyi kapcsolatokat is.

Önmagunkat megismerni annyit tesz, mint megérteni, hogy mi mozgat bennünket. Ez egy módja annak, hogy megtudjuk, kik vagyunk és miben különbözünk mindenki mástól.

Miért ismerjük meg magunkat?

Lehet, hogy most sokan teszik fel a kérdést maguknak: miért kellene jobban megismernem magam? Miért kellene vesződnöm az önreflexióval?

A válasz egyszerre egyszerű és összetett. Fontos tudnunk, hogy kik vagyunk, mert ha nem ismerjük magunkat, mint egyéniséget, akkor nem leszünk képesek megérteni másokat, vagy megértetni magunkat másokkal.

A fő kérdés megválaszolása: “ki vagyok én?” – sokkal mélyebbre hatol az ember lelkében. Ez tesz minket azzá, akik ma vagyunk, akik a jelenben élünk és a jövőnket tervezzük. Többről van szó, mint olyan dolgok ismeretéről, mint „hogyan kerültünk ide”. Ez azt jelenti, hogy pontosan tudjuk, hogyan állunk a másokkal való kapcsolatainkat illetően.

Kezdjük a legelején

Az első lépés ahhoz, hogy tudjuk, kik vagyunk, az, hogy tudjuk, mit akarunk az élettől. Hová szeretnénk eljutni? Kivé akarunk válni? Ezek a kérdések segíthetnek az önmegismerés folyamatában.

Még többet megtudhatunk magunkról, ha feltesszük magunknak ezeket a kérdéseket:

  • Mik az alapvető értékeim? 
  • Miért állok ki egyénként? 
  • Mik a meggyőződéseim? Miben hiszek? 
  • Mivel járulok hozzá a társadalomhoz mind személyesen, mind szakmailag? 
  • Hogyan igazodik a viselkedésem ezekhez az alapértékekhez? (Példa: Ha valakinek az alapértéke az őszinteség lenne, a viselkedése tükrözné ezt az értéket?)
  • Mik az erősségeim? Mik a gyengeségeim?
  • Mik a céljaim az életben, rövid és hosszú távon egyaránt?
  • Hogyan tudom elérni ezeket a célokat, rövid és hosszú távon egyaránt?

Ha már elkezdtünk válaszolni a kérdésekre, fontos, hogy nyomon kövessük a válaszainkat, hogy később vissza tudjunk térni rájuk.

Ezt megtehetjük úgy, hogy a válaszokat egy naplóba vagy jegyzetfüzetbe írjuk, vagy létrehozhatunk egy digitális dokumentumot, amelyben az összes információt egy helyen találjuk.

Minél több időt fordítunk ezekre a kérdésekre való reflektálásra, annál könnyebben fogjuk felismerni az erősségeinket és gyengeségeinket a munkában és az életben egyaránt.

“Csak anya vagyok.”

Gyakran halljuk, hogy az emberek azt mondják: „Én csak egy anya vagyok”. Vagy „Én csak egy feleség vagyok.” Vagy „Én csak egy barát vagyok.” És bár ezek a kijelentések igazak lehetnek, nem csak ezekből áll az egész.

Mert többek vagyunk, mint amit a munkánkban csinálunk, vagy hogy hány gyerekünk van. Többek vagyunk, mint az iskolai végzettségünk, vagy a bankszámlánkra érkező fizetésünk. 

Mindannyiunknak van egy saját története – amely tele van magasságokkal és mélypontokkal, küzdelmekkel és diadalokkal. Ha ismerjük önmagunkat, és tudjuk, kik vagyunk valójában, megoszthatjuk a történetünket másokkal, abban a reményben, hogy inspirálhatjuk őket.

Test, elme, lélek

Ha megnézzük, mi tesz minket egyedivé, mint egyéniséget, láthatjuk, hogy sokféle dolog alkotja az identitásunkat. Úgy gondolhatunk magunkra, mintha három különböző részből állnánk: a testünkből, az elménkből és a lelkünkből.

A testünk a fizikai részünk, ami magában foglal mindent a fejünktől a lábujjainkig. Az elménk az a részünk, amely gondolkodik és érez, így magába foglalja az érzelmeinket és a vágyainkat is. 

Végül pedig ott van az, amit egyesek „lelkünknek” neveznek. Ez az a valami, ami összeköt minket bármilyen felsőbb erővel, amiben hiszünk, és ami minden embernek értelmet ad azon túl, hogy csak egy bizonyos számú évig él.

Önmagunk megismerésének lehetőségei

Ha tudjuk, kik vagyunk és minél konkrétabbak vagyunk, annál nagyobb esélyünk van arra, hogy megtaláljuk a hozzánk hasonló embereket, akik segíthetnek elérni a céljainkat. 

Rengeteg módja van annak, hogy jobban megismerjük önmagunkat:

1. Figyeljünk az érzelmeinkre – Ez egy remek kiindulópont, ha meg akarjuk tudni, kik vagyunk. Az érzelmeink olyanok, mint egy barométer, amely a kinti időjárást mutatja. Ezekből megtudhatjuk, hogy valójában hogyan érezzük magunkat belül. Amikor boldognak vagy szomorúnak, dühösnek vagy ijedtnek, az annak a jele, hogy valami olyan történik az elménkben vagy a testünkben, ami figyelmet igényel.

2. Szánjunk időt magunkra minden nap – még ha csak 15 percet is! Azért fontos, hogy időt szánjunk magunkra, mert így olyan dolgokat tehetünk, amitől tényleg jól érezzük magunkat, például segíthetünk másoknak. Emellett teret ad arra is, hogy elgondolkodjunk azon, ami körülöttünk történik. Így amikor az életünk történései besűrűsödnek, kevesebb dolog fog a fejünkben járni. Mindez segít megelőzni a szorongást és a depressziót.

3. Gondoskodjunk a testi egészségünkről úgy, hogy jól étkezünk és rendszeresen mozgunk, még ha ez csak egy sétát is teszünk a házunk körül. Ezáltal kevesebb lesz a rendetlenség az elménkben. 

4. Lépjünk kapcsolatba az érzelmeinkkel – milyen érzés, amikor boldogok, szomorúak, dühösek vagyunk stb. Azzal, hogy kapcsolatba kerülünk az érzelmeinkkel és jobban megértjük őket, jobban tudjuk majd irányítani is őket!

5. Figyeljük meg, hogyan reagálnak velünk szemben mások, ha olyasmit teszünk, ami nem tetszik nekik – ez ötletet ad arra, hogy mit ne tegyünk többet! Ugyanaz is működhet, hogy kérjünk visszajelzést olyan emberektől, akik jól ismernek minket. Ha beszélgetünk a barátainkkal és családtagjainkkal arról, hogy mi jut eszükbe rólunk, amikor meghallják a nevünket, az egy másik jó módja annak, hogy betekintést nyerjünk abba, kik is vagyunk valójában.

6. Gondolkodjunk el a múltbeli tapasztalatainkon – A múltbeli tapasztalatainkra való reflektálás segíthet megérteni, hogyan jutottunk oda, ahol ma vagyunk, és milyen hatással voltak ezek a tapasztalatok arra, hogy kik lettünk.

Önismeret és az önfejlesztés

Az önismeret segíthet az embereknek abban, hogy jobban megértsék önmagukat, és ezt a tudást sokféleképpen felhasználhatják életük javítására.

Az önmagunk megismerését célzó tanfolyamok segíthetnek az önismeret fejlesztésében azáltal, hogy kihívást jelentenek számukra: arra ösztönöznek, hogy megvizsgáljuk saját viselkedésünket, elgondolkodjunk azon, hogy miért teszünk bizonyos dolgokat, és hogy ez hogyan befolyásolja a másokkal való kapcsolatainkat. Megtanítanak arra is, hogy a mentális egészség milyen hatással van a mindennapi életünkre.

Az önismeret fontos része a személyes fejlődésnek, mert segít jobban megismerni önmagunkat, hogy aztán azon dolgozhassunk, hogy fejlesszük magunkat azokon a területeken, ahol változásra van szükségünk. Mindez jobb kapcsolatokat eredményezhet másokkal, nagyobb sikereket a munkahelyen vagy az iskolában, és összességében jobb mentális egészséget.

Amiért fontos az önismeret fejlesztése:

  • Az önismeret segít jobban megérteni önmagunkat
  • Az önismeret magabiztosabbá tesz minket
  • Az önismeret döntő fontosságú a döntéshozatalban
  • Az önismeret segít jobb kapcsolatokat kialakítani

Azzal, hogy megismerjük, honnan ered a viselkedésünk, jobban tudjuk értelmezni mások viselkedését is. Ha tehát van valami az életünkben, ami változtatásra vagy javításra szorul, talán egy önismereti tanfolyam segíthet.

Az önismeret a boldog, egészséges és sikeres élet kulcsfontosságú összetevője. Segíthet abban, hogy azonosítani tudjuk azokat a területeket, amelyek fejlesztésre szorulnak.

Indulunk

Mi, a Nubium Parkban azért dolgozunk, hogy segítsünk elnyerni a célok eléréséhez szükséges önbizalmat és ehhez minden segítséget megadjunk.   Olyan tanfolyamokat, programlehetőségeket kínálunk, melyek az önfejlesztés szolgálatában állnak, hogy egy teljesebb és tartalmasabb életet élhessen az, aki kíván élni az adódó lehetőségekkel.

A tavasz meghozza a Nubium Park képzeletbeli ajtajának kitárulását is, és azt, hogy egy gazdag programsorozattal kezdetét vegye az idei szezon. Tervezünk:

  • mesefoglalkozásokat
  • jobb agyféltekés rajztanfolyamot
  • gyógynövény ismeretet
  • Carving (zöldség, gyümölcsfaragás) tanfolyamot
  • horgász tanfolyam
  • rendhagyó biológia órákat
  • főzőtanfolyamot gyerekeknek
  • sütőtanfolyamot gyerekeknek
  • kreatív foglalkozásokat.

És a Nubium Park megtelik élettel. Érdemes folyamatosan figyelni weboldalunkat, hogy senki se maradjon le a neki tetsző programokról. 

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂 Rajzolj úgy, mint még soha!  “A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71