A világ vízkészletei bajban vannak. Óceánjaink, tengereink, folyóink és tavaink szennyezése mára komoly méreteket ölt. Felelőtlen viselkedésünkkel minden eddiginél jobban szennyezzük a vizeinket. A legtöbben tisztában vagyunk ezzel, még azt is feltudjuk sorolni, honnan származnak a vizeinkben landoló káros anyagok, de azt már kevesebben tudjuk, hogy ez a szennyezés milyen mértékben érinti napjainkban a bolygónkat.
Gondoltál már arra, hogy mennyi vizet használsz el egy átlagos napon feleslegesen? Tudtad, hogy a világ lakosságának jelentős része vízhiánnyal küzd? Anélkül, hogy észrevennénk, a mindennapi életünk során óriási mennyiségű vizet pazarolunk el, pedig vannak olyan helyek a Földünkön, ahol a tiszta víz már luxusnak számít. Sőt, egyes területeken a víz minősége olyan rossz, hogy ivásra és fürdésre sem lehet már használni.
A szennyezés és a pazarlás kettő olyan tevékenység, melyhez nekünk embereknek közünk van, és amelyen tudnánk változtatni. Például jobb hulladékgazdálkodással, beleértve az újrahasznosítást és a komposztálást sokat tehetnénk vizeink állapotának javulásáért ahelyett, hogy a szemetet a vízbe dobnánk, vagy elégetnénk.
A vízszennyezés háttere
A vízszennyezés sajnos az embereken kívül az élővilágot, így a halakat is károsítja. A szennyezés számos forrásból származhat: ipari hulladékokból, szennyvízből, növényvédő szerek és műtrágyákból, savas esőből és a levegőszennyezés más formáiból, valamint a pázsitra és kertekbe kerülő vegyszerekből.
A vízszennyezés hatásai széles körűek. Sok hal pusztul el a vizeinkbe kerülő ipari hulladék miatt. Folyóink ezáltal pedig annyira szennyezetté válnak, hogy évekbe telhet, mire helyreállnak.
A szennyvíztisztító telepek közelében fogott halakról rendszeresen megállapítják, hogy mérgezőek, mivel a halpopulációkat olyan magas szintű vegyi anyagok, mint a higany károsítják, amelyek a gazdaságokból vagy gyárakból származó szennyvízzel kerülnek a folyókba és patakokba. A vízi növényeket is károsíthatja a folyókba mosódó növényvédő szerek és műtrágyák szennyezése.
A vízminőség és a halászat
Pedig a halaknak tiszta vízre is szükségük van a túléléshez. Ha a vízben szennyeződés vagy más törmelék van, az fertőzéseket és betegségeket okozhat, amelyek elpusztíthatják őket.
A vízminőség jelentős tényező a halászat sikerében, mivel a rossz vízminőség alacsony termelékenységet eredményez. A halállományok mennyisége azonban világszerte csökken a túlhalászás és a túlzott halászat okozta élőhelyromlás miatt már évek óta. Ez a csökkenés egyben egyenes úton vezet a halfajok összetételének megváltozásához, illetve a vízi ökoszisztémákon belüli táplálékhálózatok eltolódásához, és betegségek előfordulásának növekedéséhez. Emellett az éghajlatváltozás is egy olyan tényező, melynek változásai valószínűleg tovább befolyásolják negatívan a halállományokat.
Fenntartható halászás gondolata
Ha meg akarjuk őrizni tavaink és folyóink egészségét mind a halak, mind más vadon élő állatok számára, fenntartható halászati módszereket kell alkalmazni. Támogatni kell ezeket a gyakorlatokat, mert védik a vízi élővilágot, például a fogási korlátozásokkal és a járulékos fogásokat csökkentő eszközök használatával.
A halak környezetünk fontos részét képezik, és megérdemlik, hogy tisztelettel bánjunk velük. Ugyanolyan gondossággal kell bánnunk velük, mint a környezetünkben élő többi állattal. Fontos, hogy figyelembe vegyük az igényeiket, és azt, hogy hogyan segíthetjük őket a tavainkban, folyóinkban való túlélésükben. Ha például egy tó vagy folyó vegyszerekkel vagy szeméttel szennyezett, akkor nekünk kell kitakarítani azt. Ha pedig elpusztult halak vannak a vízben, azokat azonnal el kell távolítanunk, mert baktériumforrást jelentenek.
A természeti erőforrások és a halak védelme érdekében a kormányoknak együtt kellene működniük más érdekelt felekkel, például az üzleti szférával, a közösségekkel és a civil társadalmi csoportokkal, hogy hatékony cselekvési terveket dolgozzanak ki a vízminőség javítására a problémás helyeken.
Ebbe az is beletartozik, hogy maguknak a horgászoknak is figyelniük kell a halak élőhelyének védelmére. Etikus horgászattal hozzájárulnak a vizek tisztán tartásához a jövő generációi számára. Emberként nem mindenki van tisztában azzal, hogy mekkora kárt okoz, amikor kimegy a vízre, ezért fontosak a képzések arról, mit tehetünk azért, hogy a vizeinket biztonságban tartsuk minden érintett számára.
Az etikus horgászat
A horgászat nem csak egy időtöltés. Ez egy életmód. Sok hobbi ad okot a büszkeségre az elért eredményeken keresztül, de a horgászoknál ennél többről van szó.
A horgász a halak barátja. És mivel szereti a halakat, felelősségteljesen és etikusan viselkedik velük szemben. Jól tudja, hogyan kell halat fogni, hogyan nem szabad túlterhelni a felszerelést, hogyan kell élve visszaengedni és hogyan nem szabad elriasztani egy halat.
Az etikus horgászat minden olyan etikai szabályt, emberi viselkedési normát magában foglal, amelyek egy kulturált horgászt jellemez. A vízparton tanúsított magatartás alapján mutatkozik meg a horgászintelligencia.
A horgászat etikai szabályai
Etikus horgász röviden az, aki:
1, tiszteli a környezetet – a horgászat a szabadidő kulturált eltöltésének egy remek módja, melyhez szorosan kapcsolódik a természetben történő kikapcsolódás szeretete és a vízparti környezet megóvása.
2, vigyáz a halakra – kíméletesen engedi őket vissza és megfelelően tárolja a halzsákmányt
3, tiszteletben tartja a többi horgászt – együttműködésre törekszik és tanácsaival segíti horgásztársait
4, nem szemetel és nem hagyja a vízparton a használt eszközeit – levágott damilokat, horgokat, csalikat
5, képezi saját magát és mindig betartja a szabályokat, horgászrendi előírásokat
6, segíti a halőrök felelősségteljes munkáját
7, felismeri, hogy a halak érző lények, és humánusan kell bánni velük. Előre átgondolja mennyi halra van szüksége, így nem cselekszik pazarlóan.
Ezen kívül nem zavarja a vadon élő állatokat semmilyen módon azzal, hogy éjszaka világítást használ, amikor a partról vagy csónakból horgászik. Tudja, hogyan kell úgy horgászni, hogy a lehető legkisebbre csökkentse más állatok vagy a környezet károsításának kockázatát. Támogatja a halakat és élőhelyeiket védő halászati szabályokat. A felelős horgász tiszteli a környezetet. Nem szeretné, ha kedvenc helye túlhalászottá válna vagy a szennyezés miatt tönkremenne. Kerüli a hangoskodást, a horgászathoz szükséges technikai eszközök hangos használatát, a vízpartra nem illő viselkedést. Másoknak is ad teret a pecázáshoz és ha később érkezik, akkor nem zavarja a már horgászókat.
A Nubium Park álláspontja
A Nubium Parkban azért dolgozunk, hogy tavaink környezete tiszta és vonzó legyen a vendégeink számára, a halállományunk pedig gyarapodjon. Figyelünk, hogy a hozzánk érkező horgászok olyan eszközökkel és módszerekkel pecázzanak, amelyeknek köszönhetően nem okoznak felesleges szenvedést a halaknak. A parkunkban érvényben levő, a horgászatra vonatkozó szabályok kötelezőek mindazokra számára, akik nálunk akarnak horgászni, mivel ezekkel a korlátozásokkal tudjuk megvédeni a halállományt és biztosítani a fenntarthatóságát.
A mi gondoskodásunk eredménye egy páratlan fogási élmény, mely megjutalmazza a horgászókat és nem ritka, hogy így óriási példányok akadnak horogjaikra. Számos halfajjal büszkélkedhetünk. Békés halfajok közül tavainkban megtalálhatók: ponty, tükörponty, ezüstkárász, aranykárász, compó, vörösszárnyú keszeg, jászkeszeg, amúr, bodorka, fehér busa, karika keszeg, kínai razbóra.
Akinek ennyi féle hal nem lenne elegendő az ragadozó halakra is horgászhat: csukára, harcsára, süllőre, angolnára, sügérre, afrikai harcsára – szezonálisan. Természetesen a horgászat engedélyhez kötött. További hasznos információk a pecázással kapcsolatban olvashatóak itt.
Várunk minden profi és kezdő horgászt, hogy nálunk hódoljon a horgászat iránti szenvedélyének!