Jobb agyféltekés rajztanfolyam

EGY JÓ HÍRREL JELENTKEZÜNK 🙂

Rajzolj úgy, mint még soha! 

A rajzolás mindenfajta ábrázolás lelke és forrása, s minden tudomány gyökere. Aki olyan eredményeket ért el, hogy rajzolni tud, annak azt mondom, hogy a legértékesebb kincs birtokába jutott.” származik az idézet Michelangelotól, a híres olasz festőtől.

Létezik egy olyan technika, ami mindenkinek megadja azt a sikerélményt, hogy rajzai láttán csak ámulni és csodálkozni lehet. Ez a technika a jobb agyféltekés rajzolás, ami egy tanfolyam keretén belül a Nubium Parkban is elsajátítható. 

A világot kétféleképpen lehet szemlélni: bal és jobb agyféltekén keresztül.

A jobb agyfélteke az elménk kreatív, művészi oldala. Itt álmodunk és ábrándozunk, képzelődünk és fantáziálunk. A bal agyfélteke inkább logikus, analitikus és tudományos jellegű.

A probléma az, hogy a legtöbb ember csak a bal agyféltekét tanulja meg használni – ami azt jelenti, hogy rengeteg kreativitásról maradnak le.

Pedig a kreativitás az, ami beindítja a képzelet szárnyalását, ami a sótlan hétköznapokat feldobja. Sokan érzik a vágyat a kreativitásuk kibontakoztatásához, csak nem tudják, merre induljanak. Mi mutatunk egy utat. 

Ráadásul nálunk a szabadban, madárcsicsergés és hihetetlen panoráma mellett lehet részed elsajátítani a jobb agyféltekés rajzolás alapjait. A körülötted lévő környezet inspirációt ad a munkádhoz és lehetővé teszi, hogy jobban összpontosíts a rajzod témájára, és csak azt rajzold, amit látsz, zavaró tényezők nélkül. 

Hozz ki magadból többet, jobbat, alkoss és zsebeld be az elismeréseket!

A jobb agyféltekés rajzolás egy olyan módszer, amely segít abban, hogy még szebb, élethűbb rajzokat alkossunk. 

A szabadabb, kreatívabb gondolkodásra épül, segít az agyunk jobb és bal agyféltekéjének összehangolásában is. Azoknak, akik új technikákat és módszereket keresnek a rajzolás során, és akik meg akarják tanulni, hogyan használják ki teljes mértékben a jobb agyféltekéjüket a rajzoláshoz, ezt a programot mindenképpen ajánljuk.

Ezzel a technikával és gyakorlással bárki megtanulhat rajzolni!

PhD.Bödők Vrábel Tünde

A rajzolás és a kèzműveskedés màr kisiskolás éveim alatt is érdekelt (hamarabb jártam rajziskolába, mint iskolába), akkoriban a keresztszemes hímzés és az üvegfestés volt a kedvenc tevèkenységem. Kèsőbb, az egyetemi évek alatt – 2015 folyamán – gondoltam egyet és ecsetet ragadtam. Elvégeztem pár tanfolyamot és azóta alkotok, a magam és persze mások örömére.

Kedvenc tèmàm a természet, legyen az akár tàjkèp, csendélet vagy egy-egy kiragadott életkép. Az utóbbi időben a realista ábrázolásmód érdekel, de néha az absztrakt műfajhoz is hozzányúlok, hogy általa jobban kifejezhessem az érzéseimet. 

Főleg akrilfestékkel dolgozom; vászonra, farostlemezre, rajzlapra, fára, de akár a szobafalra is. Kezdetben mások műveit másoltam vagy gondoltam újra, manapság azonban szívesen kísérletezek saját ötletekkel is. Célom a folytonos fejlődés, közben pedig az egyéni stílus, kifejezésmód megtalálása.

Szàmomra a festés pihenèst ès egyben feltöltődèst is jelent. Ezenkívül az önkifejezés egyik legjobb eszközét látom benne. Ha pedig másoknak is tetszik, amit alkotok, az külön örömet okoz.

Első alkotásaimat a Selye János Egyetem Művészetek éjszakája nevű rendezvénysorozatán mutattam be, 2014 és 2015 során. Majd 2016-tól folyamatosan szerepelek csoportos kiállításokon (Csemadok rendezvények, a komáromi Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola kiállításai, az érsekújvári Kassák Lajos Napok, a budapesti Jancsó Art Gallery kiállításai, a budapesti Eresz Klub kiállításai). Három alkalommal pedig önálló kiállításom is volt, legutóbb a hetényi Lilla Galériában. 

Pár éve figyelemmel követem a képzőművészeti versenyeket/pályázatokat is, s ha tehetem egy-egy munkámmal meg is méretettem magam. 2018-ban például részt vettem egy naptárpályázaton, ahol a Toszkán nyár című festményem az első helyen végzett (és bekerült a 2019-es naptárba).

Két alkalommal jelentkeztem (idén harmadszor is jelentkezem) az SZMPSZ művészeti pályázatára is, amelyen lelkes szlovákiai magyar pedagógusok különféle alkotásait ismerhetjük meg. Mind a kétszer Arany sávos minősítést szereztem a festményeimmel.  

2023 óta a magyarországi Cédrus Művész Kör tagja vagyok. Ennek a társaságnak köszönhetően már pár művészeti albumban megjelentek a festményeim, ennek köszönhetően választottak be a Kör tagságába.

A festészeten kívül érdekel más alkotó tevékenység is, mint például a Paverpol technika, a szalvéta technika (dekupázs), mohaképek készítése, hímzés stb.  

Rajzolás

  • agyműködés vizsgálat bizonyítja, hogy a rajzolás ellazít, nincs időérzékelés, nincs megfelelési kényszer, összehangolja a 2 agyféltekét, aktív meditáció
  • „flaw érzés”, más tudatállapotot idéz elő
  • olyan, mint a biciklizés, nem lehet elfelejteni, gyakorlással erősíthető
  • agyunk mintha tudná, alapból hogyan kell rajzolni – irányt kell mutatni 
  • a rajzolás globális készség, lépésről lépésre elsajátítható alkészségekből áll, gyakorlással zavartalanul együttműködnek

Betty Edwards szerint mindenki megtanítható rajzolni, nem csak a tehetség számít. 

5 alapkészséget kell elsajátítani – 

  1. szélek észlelése
  2. terek észlelése (mellett, mögött stb.)
  3. viszonyok észlelése (perspektíva, arányok stb.)
  4. fények és árnyékok
  5. gestalt – az egész észlelése, „Heuréka – AHA élmény”

           Az 1-4 készség tanítható, az 5. ennek következménye

Ki kell kapcsolni a bal agyféltekét – így megtanulunk másként látni…

Az agy becsapása által a jobb agyfélteke funkcióit hozzuk előtérbe

Nem cél a művészekké válás – hisz, aki tud írni/olvasni se válik mind költővé, íróvá.

A jobb agyféltekés rajzolásnál cél a valósághű ábrázolás, megtanulni felnőttként rajzolni, dolgok mögé látás, cél a régi/gyerekkori blokkok feloldása

  • Régi blokk:

A gyerekeknél kb. 5-6 éves korukig a jobb agyfélteke dominál

amikor iskolaérettek lesznek van egy vizsga – iskola a bal agyféltekére dolgozik rá

 10 éves kor körül alkotói krízisbe kerülnek a gyerekek – a világot egyre jobban látják, de a rajzképesség nem tudja ezt jól követni (gyerekesek a rajzok, nem valósághűek)

sok gyerek feladja a rajzolást = diszgrafika jelenség, megrekednek ezen a szinten

Gyakori ok: gúnyolják a rajzokat és elmegy a gyerek kedve

másik ok: kevés a rajzóra/művészeti óra

 Sokan rajzsablonokban gondolkodunk – kisgyerekkorban rögzülnek, pl. felhő, napocska, madár – le kell ezeket küzdeni

Program:

-Rövid elmélet

  • A jobb agyféltekés rajzolás három lépése…- mit jelent?

1.Feladat :

Sablonok rajzolása – tanulás előtti rajzok, megmutatják milyen életkorban rajzoltunk utoljára, érdekes lesz a tanfolyam végén elővenni 😊

-rajzoljunk madarat, felhőt és napocskát, emberi arcot emlékezetből 

Segédeszköz: fehér lap, ceruza, radír

2.feladat :

vonalak, alakzatok másolása, szimmetria, tükrözés

a bal agyfélteke becsapása – feszültségkeltés

Olyan feladatot kap az agy, hogy kikapcsolja a bal agyféltekét – megfigyelés lesz fontos

-vonal átmásolása, női arc átrajzolása, méhecske rajz tükrözése

-Váza vagy arcok – 1915, Edgar Rubin – kevés ember képes egyszerre látni az arcot és a vázát 

Segédeszköz: ceruza és radír, feladatlap

3.feladat  :

– fejjel lefelé rajzolás – bal agyfélteke kikapcsolása NEM FORDÍTJUK MEG!, NEM ÉRTELMEZÜNK, hanem MÁSOLUNK

-az egyik vonaltól haladjunk a másikig (ne körvonal, mert gyakran a végén derül ki, hogy rosszul mértük ki), szélek és terek észlelése, viszonyok megfigyelése

Ha tudjuk mit rajzolunk, görcsösen ragaszkodni fogunk a pontossághoz, ez pedig pontatlansághoz vezet/het

-elefánt, papagáj, ló

Segédeszköz: vastag papír a takaráshoz, ceruza és radír

4.feladat :

 2 fogalom: negatív tér és pozitív forma

– a bonyolultnak tűnő dolgok is könnyen lerajzolhatóak

Keret alkalmazása – tér és viszonyok

Segédeszköz: keret megrajzolása – ceruza és vonalzó, radír, 

5.feladat  :

Keretek alkalmazása – Négyzethálós rajzolás, könnyítés a rajzoláshoz

Segédeszköz – vonalzó, ceruza, radír

6.feladat :

-aprólékos rajzolás

-negatív térhez visszatérve

-szem

-női arc

Megtanulni satírozni, radírozni – külön papíron gyakorolni

Segédeszköz – ceruzák, radírok, fülpálcika, szalvéta 

7.feladat 

– emberi arc aprólékos kidolgozása…a CÉL!!!

Kinek ajánljuk? 

10 év felettieknek. Annak aki, szeret rajzolni, és annak is, aki nem. Aki kikapcsolódásra vágyik, aki kipróbálná magát a rajzolásban, annak, aki nem hisz önmagában, aki aktívan pihenne, aki művészetterápiára szorul, akik úgy érzik, szívesen kísérletezgetnének és kalandoznának a művészet világában és kipróbálnának újfajta alkotási módokat, hogy elkápráztassák szeretteiket, na és persze saját magukat is. 

Csalódni senki sem fog!

Nem kell semmit beszerezned, minden résztvevőnek csomaggal készülünk, amely  tartalmazza a segédeszközöket.

Segédeszközök:

– papírok, itatós, (ceruzák: 3 féle keménységű H1, H4 vagy HB, 8 vagy 9 B-s

radírok (általános radír, művészradír, gyurmaradír) , faragó, előre elkészített minták

keret, rácsos papír (ezt magunk is elkészíthetjük), fülpiszkáló, konyhai törlőkendő

Minden résztvevő a tanfolyam elvégzése után OKLEVÉLBEN részesül!

Ebéd igény szerint!

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, a +421 908 731 013 telefonszámon jelezheted részvételi szándékodat a tanfolyamra.Ismerd meg a művészetben rejlő felszabadító erőt és alkoss a lelkedből…

Facebook
Email

Keress minket bizalommal emailben vagy telefonon!

Legfrisebb bejegyzéseink

mese-est-nubium-park

Meseest a NubiumParkban

MESEEST!!!  MINDENKINEK!!! …illetve azoknak,akik szeretnek kint lenni a természetben, víz mellett, hallgatni a békák koncertjét, le tudnak lassulni, gyönyörködni a tájban, a

I. KUKSZI KUPA

RYBÁRSKE PRETEKY!!!  HORGÁSZ VERSENY!!!   I. KUKSZI KUPA Július 15. – 16. Registrácia:   +421 907 98 98 71 Regisztráció: +421 907 98 98 71

Sütés-főzés a gyerekkel

Gondoltad volna, hogy a főzés az, ami a gyerekeket egészségesebbé, magabiztosabbá és okosabbá teheti? Képzeld el, amint csomó gyerek ül a tévé